Bundesliga: Succese pentru echipele gazda

HAMBURG – NÜRNBERG 2-0 (1-0)

Imtech-Arena. Spectatori: 50 000. Arbitru: Thorsten Kinhöfer. Au marcat: Guerrero (24), Jansen (62). Cartonase galbene: Diekmeier, Bruma, Mancienne, Chandler.

Hamburg: Drobny – Diekmeier, Westermann, Bruma (46 Mancienne, 76 Tesche), Aogo – Kacar, Rincon – Töre, Jansen – Son (61 Ilicevic),  – Guerrero;
Nürnberg: Schafer – Chandler, Maroh, Wollscheid, Plattenhardt – Simons (76 Feulner), Hegeler (86 Cohen) – Eigler (60 Mak), Didavi, Esswein – Pekhart.

Un joc vioi din primele minute insa nimic deosebit la cele doua porti, primul cartonas galben fiind vazut de Diekmeier un fost echipier al lui …Nürnberg. Apoi insa Didavi a fost foarte aproape de deschiderea scorului pentru oaspeti sutul acestuia trecand milimetric pe langa bara, pentruca apoi  reluarea din apropiere a lui Pekhart sa fie retinuta cu greu de Drobny. Pe fondul atacurilor oaspetilor golul acazut in poarta cealalalta. Drobny a degajat lung pana la Guerrero si acesta flancat de doi adversari a intrat in careu si a marcat, 1-0, dar protestele oaspetilor pentru un presupus fault in atac asupra lui Simons au fost vehemente. In loc sa agite spiritele, golul a temperat jocul pana la pauza nemaifiind nimic de semnalat. Dupa pauza tot oaspetii au fost mai activi dar sansa nu a fost de partea lor, dupa o ora de joc gazdele marcand din nou si anticipand decizia. O combinatie intre Ilicevic – Töre – Jansen l-a adus pe ultimul in buna  pozitie, sut la firul ierbii de la 12 metri si 2-0.

SCHALKE – AUGSBURG 3-1 (1-0)

Veltins-Arena. Spectatori: 61 000. Arbitru: Markus Wingenbach. Au marcat: Huntelaar (16), Mölders (47), Fuchs (66), Raul (84). Cartonase galbene: Sankoh, Metzelder, Reinhardt.

Schalke: Unnerstall – Höger, Metzelder, Matip, Fuchs – Moritz, Holtby – Jurado (85 Baumjohann), Raul (88 Escudero), Pukki (69 Draxler) –  Huntelaar;
Augsburg: Amsif – Reinhardt, Callsen- Bracker, Sankoh (74 Sinkala), Verhaegh – Hosogai, Davids (46 Oehrl)- Brinkmann (74 Hain)  Baier, Werner – Mölders.

Doar un sfert de ora au rezistat oaspetii in fata jocului combinativ al gazdelor, linia mediana fiind indeosebi activa si inspirata. Una dintre aceste combinatii intre Fuchs-Pukki-Huntelaar s-a incheiat cu reluarea acestuia din urma de la marginea careului mic fara sansa pentru portar, 1-0. Augsburg a cautat sa riposteze mai ales pe aripa stanga prin Werner insa fara rezultat concret.  Imediat dupa pauza oaspetii au egalat. La o minge trimisa in careul lui Schalke, fundasii centrali au ezitat mizand probabil pe o pozitie de ofsaid si Mölders a marcat de la circa  10 metri, 1-1. Meciul a devenit apoi mai nervos si s-au inmultit faulturile. Schalke nu si-a regasit cadenta si totusi a luat din nou conducerea. Fuchs a urcat in atac cu mingea la picior, nu a gasit un coechipier liber sa paseze si a sutat  din unghi de la 25 de metri surprinzand portarul: 2-1. In final, in urma unei lovituri de colt, Raul a marcat cu capul pecetluind scorul final, 3-1. Si astfel „derbiul“ celor doi antrenori olandezi din Bundesliga,  Huub Stevens si Jos Luhukay s-a soldat cu succesul primului.