CM de atletism: Ziua a patra in domeniul surprizelor

De pilda, revenita in arena, dupa o mai lunga intrerupere,  saritoarea cu prajina rusa Elena Isinbaeva, o favorita certa, nu a reusit sa se claseze pe podium ocupand  doar pe locul al saselea…

Astfel, victoria a revenit unei atlete braziliene, cunoscuta in scena saritoarelor dar nu neaparat prima favorita. Fosta campioana mondiala, poloneza Anna Rogowska  s-a clasat doar pe locul zece. Marea surpriza a fost medalia de argint cucerita de atleta germana Martina Strutz cu un nou record al tarii.

1. Fabiana Murer (BRA) ………. 4,85 m
2. Martina Strutz (GER) …… 4,80 m
3. Swetlana Feofanowa (RUS) ….. 4,75 m

O „poveste“ aparte a fost proba de aruncarea discului barbati. Campionaul mondial de la Berlin, Robert Harting a avut de ales intre o …operatie la genunchi si incercarea de a-si apara titlu sau de falimenta pur si simplu. Puterea de lupta a fost insa deosebita el castigand si devansand cu mai bine de doi metri cel de-al doilea clasat. Harting este unul dintre putinii atleti care la aceasta editie si-a aparat medalia de aur cucerita cu doi ani in urma.

1. Robert Harting (GER) …….. 68,97
2. Gerd Kanter (EST) ……….. 66,95
3. Ehsan Hadadi (IRI) ………. 66,08

In proba de 800 m a barbatilor un favorit cert, David Rudisha, a castigat clar, semnul de intrebare planand asupra ocupantilor celorlalte locuri pe podium, ele revenind  altor doi atleti cu certe merite in acest sezon.

1. David Rudisha (KEN) ……. 1:43,91
2. Abubaker Kaki (SUD) ……. 1:44,41
3. Iuri Borsakowski (RUS) …. 1:44,49

Nu mica a fost surprinderea privind  deznodamantul cursei feminine de 3 000 m obst. in care  dominatia alergatoarelor africane  a fost incheiata spectaculos de o atleta rusa care a condus de la un cap la altul si a stabilit si cea mai buna performanta mondiala a anului.

1. Iulia Saripowa (RUS) .. 9:07,03
2. Habiba Ghribi (TUN) ……. 9:11,97
3. Milcah Chemos Cheywa (KEN)  9:17,16

Cu o performanta relativ departe de recordul mondial (Michel Johnson 43,19), invingatorul de la 400 m, James Kirani din Grenada va intra in istoria acestei probe la cei 18 ani ai sai fiind cel mai tanar campion mondial.

1. James Kirani (GRN) ………. 44,60
2. LaShawn Merritt (USA) ……. 44,63
3. Kevin Borlee (BEL) ………. 44,90

Insfarsit sa retinem intrecerea celor mai complete atlete, 26 la numar care si-au disputat medaliile la heptatlon,  diferentele devenind ceva mai concludente abia in ziua a doua.

1. Tatjana Tschernowa (RUS) ….. 6880 puncte
2. Jessica Ennis (GBR) ………. 6751 puncte
3. Jennifer Oeser (GER) ……… 6572 puncte

Calificari au avut loc la inaltime, 1.500 m, 400 mg (barbati), 5.000 m, triplusalt, 400 mg, 1.500m (femei). Miercuri se desfasoara alte sase finale.