Manchester a demolat Arsenal in campionat! Alarma de gradul 8-2 pentru Otelul

Welbeck (’23), Young (’28, ’90+1), Rooney (’42, ’64, ’82-pen.), Nani (’67) si Park Ji-Sung (’70) au inscris golurile finalistei Ligii Campionilor in sezonul trecut care e si viitoarea adversara a campioanei Romaniei, Otelul Galati, in Grupa C a celei mai puternice competitii inter-cluburi. Pentru Arsenal au inscris Theo Walcott (’45) si Robin Van Persie (’74). Olandezul a ratat si o lovitura de la 11 metri, la 1-0 pentru „diavoli”.

Dupa vreo doua incursiuni in careul oaspetilor, ramase fara rezultat, baietii lui Sir Alex Ferguson au deschis scorul cu un gol ciudat, marcat de Welbeck, in urma unor greseli in lant comise de apararea londoneza. Aparatorii centrali ai echipei lui Wenger, Djourou si Koscielny l-au privit pur si simplu pe tanarul atacant al lui United cum trece printre ei si trimite lejer, cu capul, pe langa portarul Szczeny (’22). Van Persie a ratat sansa de a egala, trei minute mai tarziu, cand a executat slab un penalty aratat de Howard Webb la un fault al lui Evans asupra lui Walcott. Nu a fost 1-1, cu 2-0, pentru ca Ashley Young a inventat un sut de exceptie din afara careului, catapultand mingea in vinclul portii (’29). Wayne Rooney a majorat scorul cu un sut de la 25 de metri, dupa ce a executat scurt o lovitura libera, iar Anderson i-a oprit balonul. Walcott a redus din diferenta chiar inaintea fluierului de pauza, marcand printre picioarele unui De Gea visator.

„Decarul” Rooney si-a continuat recitalul si in repriza secunda si a facut 4-1 cu exact acelasi gen de executie pe care o folosise si la golul din prima repriza, numai ca, de aceasta data, lovitura libera a fost usor lateral dreapta (’64). Portughezul Nani si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor, cu o „scarita” eleganta care l-a debusolat pe Szczeny (’67). S-a facut 6-1, dupa golul lui Park Ji-Sung (’70, sut la coltul lung, pe jos, din interiorul careului). Robin Van Persie a mai redus din diferenta in minutul 74, insa degeaba, pentru ca „tunarii” au ramas si in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Jenkinson (al doilea cartonas galben). Rooney si-a completat „tripla”, transformand un penalty (’82), iar scorul final a fost stabilit de Young, cu un nou sut de exceptie, de aceasta data din interiorul careului (’90+1).

Man Utd: De Gea, Smalling, Jones, Evans, Evra, Nani, Cleverley, Anderson, Young, Rooney, Welbeck;
Arsenal: Szczesny, Jenkinson, Djourou, Koscielny, Traore, Ramsey, Coquelin, Rosicky, Walcott, van Persie, Arshavin.