Bundesliga: Hertha invinge Stuttgart cu un gol tarziu si norocos

Oaspetii au avut startul mai bun printr-o posesia mai activa  a balonului lasand impresia ca isi domina partenera de intrecere, Cacau avand chiar o buna situatie de gol. Treptat gazdele au aratat mai multa decizie in duelurile pentru balon beneficiind la randul lor de o sansa de a marca prin Lasogga. O interventie salutara a lui Ulreich si o bara a lui Okazaki au intregit bilantul destul de modest al primei reprize.

Dupa reluare, Hertha a avut mai mult initiativa instalandu-se in jumatatea de teren a „svabilor“ dar fara a avea vreo ocazie clara de a inscrie. Lasogga s-a „batut“ tenace cu apararea oaspetilor, dar fara spor. Apoi  Ulreich a fost in prim plan cu doua parade la suturile lui Ramos si Rafael. La poarta cealalta , Kraft a salvat la reluarea lui Pogrebnyak. Pana in final, stradaniile ofensive ale celor doua au mai dus la crearea catorva faze de poarta spectaculoase. Cu patru minute inainte de final gazdele au marcat dupa o faza prelungita de atac in care apararea oaspetilor nu a aratat prea bine la origina fiind alunecarea lui Maza, balonul a ajuns la Ebert care a centrat si Rafael a marcat  cu capul de la 7-8 metri, 1-0. Un gol tarziu si norocos,  meritele nejustificand victoria.

Stadionul Olimpic. Spectatori: 52.232. Arbitru: Joachim Drees. A marcat: Rafael (86). Cartonase galbene: Molinaro.

Hertha: Kraft – Lell, Mijatovic, Hubnik,Kobiashvili – Ottl, Niemeyer – Ebert (90 Janker), Raffael (89 Lustenberger), Ramos –  Lasogga (65 Torun);
Stuttgart: Ulreich – Celozzi (60 Boka), Tasci, Maza, Molinaro -Kvist, Kuzmanovic (79 Gentner) – Harnik, Hajnal (73 Pogrebnyak), Okazaki – Cacau.