Bundesliga: De necrezut! Hamburg este noua 'lanterna rosie'

KAISERSLAUTERN – BAYERN 0-3 (0-1)

Oaspetii au atacat vehement de la inceput supunand adversarul unei presiuni extreme. A fost meritul tanarului „goal-keeper“ al nationalei U-21, Trapp ca poarta gazdelor a ramas intacta. Dar numai pana in minututl 37, cand Rodnei a intervenit …salvator cu mana, penalti clar transformat de Gomez. Dupa reluare tot Rodnei si Gomez au fost „actorii principali“. Primul l-a faultat in careu pe cel de-al doilea, penalti, ratare, mingea respinsa de Trapp a ajuns insa tot la Gomez care a marcat. In sfarsit, Gomez a stabilit scorul final reluand balonul in plasa dupa o faza exceptional „lucrata“ de Müller. In ultimul minut Ilicevic l-a faultat grosolan pe Timosciuk vazand pe drept cartonasul rosu.

Stadionul Fritz-Walter. Spectatori: 50.000. Arbitru: Peter Gagelmann. Au marcat: Gomez (37, din penalti, 55, 79). Cartonase galbene: Petsos, Rodnei, Fortounis, Alaba.

Kaiserslautern: Trapp – Dick, Amedick, Rodnei, Jessen – Tiffert, Petsos (87 Orban) – De Wit (56 Fortounis), Walch (62 Sukuta-Passu), Ilicevic – Shechter;
Bayern: Neuer – Boateng, van Buyten, Badstuber, Lahm – Timosciuk, Schweinsteiger (88 Kroos), – Alaba (82 Luis Gustavo), Müller, Ribery – Gomez (85 Petersen).

HAMBURG – KÖLN 3-4 (1-1)

Gazdele  au deschis scorul printr-un penalti, acordat in mod cu totul gresit, jenant pentru un arbitru cu experienta lui Florian Meyer. Köln a egalat prin Chihi, dupa una dintre cele mai frumoase combinatii ale partidei. Meciul a fost in continuare ca intre doi boxeri cu garda deschisa si aproape …KO, fiecare eroare fiind amendata cu gol, mai ales pentru gazde care se prezinta si pe mai departe intr-o stare deplorabila. Au marcat: Petric (11, din penalti), Rajkovic (59), Son (62), respectiv Chihi (21), Novakovic (49), Clemens (84), McKenna (89). Spectatori: 52.000.

NÜRNBERG – AUGSBURG 1-0 (0-0)

Un joc cum nu se poate mai echilibrat, oaspetii acomodandu-se treptat la cerintele primei ligi. „Francii“ ceva mai activi in ofensiva (suturi: 17-10) au ratat cateva ocazii bune sau portarul Jentsch a salvat in ultima instanta. Intr-o intalnire care parea sa se indrepte spre un scor alb, Esswein a luat o actiune pe cont propriu marcand spectaculos dintr-un unghi dificil. A marcat: Esswein (76). Spectatori: 44.000.

FREIBURG – WOLFSBURG 3-0 (2-0)

Schimband aproape total linia de fundasi, cu trei noi (Ochs, Kyrgiakos, Madlung) antrenorul Felix Magath a contribuit la destabilizarea apararii care a primit goluri cu o usurinta dezarmanta. Dar Wolfsburg nu a functionat in niciun compartiment, un atac cu Helmes, Lakic, Mandzukic avanb prea putine actiuni periculoase. In „orasul automobilelor“ urmeaza zile de mare neliniste pentru a urni din loc …masina defecta in ansamblul ei. Au marcat: Barth (30), Jendrisek (40), Makiadi (59). Spectatori: 18.000.

HOFFENHEIM – BREMEN 1-2 (1-1)

Asa cum a inceput jocul deznodamantul acesta era de nerealizat. Gazdele ofensive, Wiese in mare dificultate, ocazii de gol in primul sfert de ora aproape minut cu minut. Destul de tarziu, Firmino a marcat pentru Hoffenheim, dar Arnautovic a egalat imediat la eroarea lui Compper. In partea a doua a intalnirii, Bremen a fost echipa mai buna, a jucat cu…cap si a valorificat una dintre ocaziile avute, centrarea senzationala a lui Pizarro fiind fructificata de Rosenberg. Au marcat: Firmino (37), Arnautovic (38), Rosenberg (83). Spectatori: 28.000.