Play-off/Champion League: Bayern, Zagreb, Villarreal, Genk si Nicosia calificate

FC Zürich – Bayern 0-1 (in tur: 0-2). A marcat: Gomez (7). Golul timpuriu al münchenezilor a temperat ambitiile oricum nu prea mari ale gazdelor, partida avand o evolutie care nu a depasit pretentiile unui amical de vara.

Malmö – Dinamo Zagreb 2-0 (in tur: 1-4). Au inscris: Figueiredo (69), Jansson (86). Gazdele s-au „trezit“ cu adevarat abia dupa o ora de joc dar a fost prea tarziu. Oaspetii au evoluat din min.50 in 10 oameni prin eliminarea lui Vrsaljko.  Ultimele minute si prelungirile au valorat sub aspect spectacular mai mult decat tot restul partidei.

Villarreal – Odense 3-0 (in tur: 0-1). Goluri: Rossi (50, 66), Marchena (82). Asa cum au evoluat lucrurile, danezii nu au avut nicio sansa: prea timizi si ineficace. Repriza secunda a fost mai buna, dar foarte turbulenta fiind acordate 10 cartonase galbene si doua rosii (Valero si respectiv Kadrii).

Apoel – Wisla Cracovia  3-1 (in tur: 0-1). Marcatori: Manduca (29), Almeida (54, 87), respectiv Wilk (71). Prin evolutia scorului fiecare echipa s-a aflat intre …agonie si extaz, calificarea fiind decisa foarte tarziu. Gazdele o adevarata echipa de „stranieri“ cu patru brazilieni, trei portughezi si un singur cipriot in formatie.

Genk – Maccabi Haifa  6-2 dupa penaltiuri, (in tur: 1-2). Au inscris: Vossen (35), Buffel (41), respectiv Golasa (37).  In min.110 Cohen (Haifa) a vazut cartonasul rosu. Vossen, Hubert, Toszer si Pudil au transformat penaltiurile pentru gazde, Dvalishvili si Golasa de la oaspeti ratand.