FINAL / Sportul Studentesc – Dinamo 0-2

Elevii lui Liviu Ciobotariu au inceput tare meciul de pe terenul „studentilor”, iar Marius Niculae a trimis in bara, cu o lovitura de cap din centrarea lui Torje. „Cainii” au continuat sa domine si au fost mai prezenti in preajma portii adverse, chiar daca pana la pauza nu si-au mai creat mari ocazii. Sportul a fost la un pas sa deschida scorul, cu doua minute inainte de finalul primei reprize, insa Costin Curelea a tras aiurea, peste poarta, dupa ce il driblase elegant pe Cosmin Moti in interiorul careului.

La reluare, „ros-albii” au aparut mai hotarati. Determinarea „cainilor” putea sa aiba si consecinte grave, Marius Niculae fiind la un pas sa il accidenteze grav pe portarul Ormenisan, la un duel in marginea careului, cand l-a lovit cu piciorul in cap (’49). Un minut mai tarziu, antrenorul Sportului Gheorghe Multescu, a fost eliminat de pe banca, pentru proteste. Liviu Ciobotariu a fortat ofensiva si l-a introdus pe atacantul Alexe in locul inchizatorului Dorel Stoica. Golul a venit, insa, tot din partea veteranului Ionel Danciulescu, din centrarea lui Torje (’59). Liviu Ganea i-a luat locul in teren si a facut 0-2 la cinci minute de la schimbare (’68). Servant – acelasi Torje. Din acest moment, „alb-negrii” au pierdut orice urma de luciditate, iar la poarta lor au inceput sa mai curga cateva ocazii, ramase, insa, fara rezultat pe tabela de marcaj.

Dinamo face, astfel, 12 puncte in clasament si are un golaveraj de 10-0. Echipa lui Liviu Ciobotariu este singura care nu a incasat niciun gol in acest sezon si singura care a castigat toate cele patru meciuri de pana acum.

Iata desfasurarea partidei:

’90+3 Fluier final al meciului

’85 Portarul dinamovist Balgradean scoate in corner un sut bun trimis de Cristi Irimia, dintr-o lovitura libera de la distanta

’82 Schimbare la Dinamo: iese Gabriel Torje – care se resimte in urma unui contact fizic cu un adversa – si intra Elis Bakaj

’74 Ormenisan are o interventie salutara si in fata lui Liviu Ganea, caruia i-a iesit in intampinare si i-a suflat balonul. Atacantul dinamovist fusese angajat in spatele apararii echipei gazda si scapase singur cu portarul

’70 Marius Niculae trece si el pe langa gol, fiind impiedicat de portarul Sportului

’68 GOOOL Dinamo !!! Liviu Ganea duce scorul la 0-2, la cinci minute de la intrarea pe teren. Centrarea de gol i-a apartinut aceluiasi Torje, iar Ganea a punctat cu o lovitura de cap

’63 Modificare si la Dinamo: iese autorul golului, Ionel Danciulescu, inlocuit de Liviu Ganea

’61 A doua schimbare la Sportul: iese Tiberiu Balan si intra Andrei Lungu

’59 GOOOL Dinamo !!! „Cainii” deschid scorul prin Ionel Danciulescu. „Corbul” a marcat din centrarea lui Gabriel Torje, cu un sut puternic, din sase metri

’54 Cartonas galben pentru Cosmin Moti, dupa un fault la Tibi Balan

’53 Prima schimbare la Dinamo: iese Dorel Stoica (mijlocas defensiv) si intra Marius Alexe (atacant)

’49 Atacantul dinamovist Marius Niculae are o intrare dura asupra portarului de la Sportul, lovindu-l cu piciorul in cap, iar acesta acuza o accidentare. Antrenorul gazdelor, Gheorghe Multescu, a protestat, cerand ca dinamovistul sa fie sanctionat, iar arbitrul Istvan Kovacs l-a trimis in tribuna

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza in Regie, unde Sportul Studentesc si Dinamo Bucuresti se afla la egalitate, scor 0-0

’43 Ocazie pentru Sportul! Costin Curelea a avut golul „in picior”, insa a tras peste poarta, dupa ce l-a driblat elegant pe fundasul Cosmin Moti!

’42 Portarul lui Dinamo, Cristian Balgradean, a avut o interventie excelenta in fata lui Lazar, care patrunsese pana in careul „cainilor”

’40 Cartonas galben pentru Tiberiu Balan, dupa un fault asupra lui Cosmin Moti

’34 Dinamo are iarasi o ocazie de gol, la o lovitura de cap a lui Marius Niculae, dupa un corner, dar nici de aceasta data mingea nu a prins spatiul portii

’32 Prima schimbare a partidei este efectuata de Gheorghe Multescu, antrenorul Sportului Studentesc: iese Chetan si intra Cristi Irimia

’29 Ionel Danciulescu trimite pe langa poarta, cu capul, din centrarea aceluiasi Torje

’24 Dorel Stoica suteaza puternic, direct spre poarta, dintr-o lovitura libera de la peste 25 de metri, insa mingea trece putin alaturi

’20 Lazar il faulteaza pe Gabriel Torje si incaseaza primul cartonas galben al meciului

’16 Gabriel Torje trimite peste poarta Sportului, din marginea careului

’15 Portarul dinamovist Balgradean are o interventie sigura si prinde fara probleme o minge trimisa direct catre poarta dintr-un corner

‘6 Gazdele incearca sa dea o replica la sutul lui Tiberiu Balan, din marginea careului, insa balonul a ocolit cu putin cadrul portii

‘6 Bara pentru Dinamo! Marius Niculae a reluat cu capul din centrarea lui Gabriel Torje, insa mingea a lovit „transversala” portii aparate de Ormenisan

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Sportul Studentesc si Dinamo Bucuresti, din etapa a IV-a a Ligii I

Sportul: Ormenisan – Patriche, Ghinga, Farmache, Maxim – Lung, Chetan – Lazar, Ferfelea, Balan – Curelea
Antrenor: Gheorghe Multescu;

Dinamo: Balgradean – Rus, Scarlatache, Moti, Diabate – Torje, Kone, D. Stoica, Catalin Munteanu – Danciulescu, Niculae
Antrenor: Liviu Ciobotariu.