FINAL / Rapid – Concordia Chiajna 2-0

„Alb-visiniii” au dominat inca de la inceput, acaparand mijlocul terenului. Cu toate acestea, ocaziile au intarziat sa apara la poarta lui Nita. Ilfovenii fost cei care au avut prima faza de gol, in minutul 21, cand Popa a scapat la limita offside-ului si a patruns in careu, insa a cazut cand a simtit pe el mana lui Ezequias. Arbitrul Alexandru Tudor l-a avertizat cu un cartonas galben, pentru simulare. Rapidistii au pus cu adevarat pericol abia pe finalul reprizei, insa lobul lui Pancu, din marginea careului, s-a dus mult peste poarta lui Nita, cel care respinsese nefericit. Pana la fluierul de pauza, giulestenii au presat insistent si i-au obligat pe ilfoveni sa faca pasul inapoi, insa nu au mai avut faze de poarta.

Chiajna a ramas in 10 oameni la patru minute de la reluare, dupa ce Pana a primit direct cartonasul rosu, in urma unei intrari cu talpa pe genunchiul lui Alexa. Doua minute mai tarziu, Herea a zguduit bara transversala a portii echipei oaspete, cu un sut din lovitura libera. Si-a incercat si Deac norocul, tot din lovitura libera, insa Nita a socs in lateral, cu pretul unei accidentari (’53). Si-a revenit repede dupa ce s-a izbit de bara, dar nu a mai putut face nimic in minutul 60, cand Daniel Pancu a deschis scorul din sase metri, unde a fost gasit singur-singurel de o recentrare a lui Glauber, dupa un corner batut de Apostol. Herea si Surdu – intrat in repriza a doua – au ratat ocazii monumentale, nefiind in stare sa il invinga in doua randuri pe gpalkeeper-ul advers, desi scapasera singuri cu el (’65, ’67). Tot Pancu a marcat, facand 2-0, in minutul 73, dupa o faza de toata frumusetea facuta de Ezquias, in flancul stang al atacului rapidist. Veteranul „alb-visiniilor” a incheiat meciul la vestiare, insa, dupa ce a primit al doilea cartonas galben in minutul 87, fiind eliminat. Sapte ani trecusera de cand Pancu nu a mai inscris doua goluri intr-un meci.

Rapidul castiga, astfel, al treilea meci in acest sezon si face noua puncte, cu trei mai putin decat liderul Dinamo, care a castigat tot. Rapidistii au un golaveraj de 6-2.

Iata desfasurarea partidei:

’90+4 Fluier final al meciului. Rapid castiga cu 2-0

’90 De la margine se arata patru minute de prelungire

’88 Schimbare la Rapid: iese Mihai Roman si intra Cassio Vargas

’87 Eliminare la Rapid! Daniel Pancu incaseaza al doilea cartonas galben, pentru un fault comis la mijlocul terenului. Pe teren se restabileste egalitatea numerica

’78 „Galben” si pentru Bozga

’76 Cartonas galben pentru Valentin Cretu

’74 Schimbare la Rapid: iese Ovidiu Herea si intra Stefan Grigorie

’73 GOOOL Rapid !!! Daniel Pancu realizeaza „dubla”, cu un gol din centrul careului. Glauber l-a lansat lung pe Ezequias, in flancul stang al atacului giulestean. Fundasul a driblat frumos doi aparatori adversi si a trimis pe jos, la 12 metri, pozitie centrala, iar Pancu a venit din spate si a sutat la radacina barei, dubland avantajul gazdelor

’67 O noua ratare imensa pentru Rapid! Scapa si Surdu singur cu Nita, la limita offside-ului, patrunde in careu si simuleaza de doua ori sutul, apoi isi face mingea in dreapta, dar trage aiurea, in blocajul portarului care l-a urmarit foarte bine

’65 Ratare pentru Rapid! Ovidiu Herea scapa singur cu portarul Nita, insa trage direct in el, iar Muzac scoate in corner, din fata lui Romeo Surdu

’63 Modificare la Concordia Chiajna: iese Vitinha – accidentat – inlocuit de Petre Marin

’61 Prima schimbare la Rapid: iese Ciprian Deac si intra Romeo Surdu

’60 GOOOL Rapid !!! Daniel Pancu deschide scorul pentru „feroviari”. Rapidul a avut un corner executat lung pana la Glauber, iar brazilianul a recentrat pentru Pancu, aflat singur la sase metri, iar acesta a trimis o lovitura cap fara sperante pentru portarul Concordiei

’57 Vitinha il faulteaza tare pe Mihai Roman, iar ambii jucatori se resimt. Portughezul pare sa aiba probleme mai mari. Medicii cheama ambulanta, insa nu este nevoie de interventia doctorilor de pe Salvare

’54 O noua ocazie pentru Rapid! Deac este cel care trage, de aceasta data, dintr-o lovitura libera de la 20 de metri si nu o face rau,
iar portarul Nita plonjeaza si respinge in lateral, apoi se loveste de bara. Dan Alexa urmareste balonul si trimite din cadere, din unghi, insa nu prinde spatiul portii

’53 Prima schimbare a partidei este efectuata de Laurentiu Dinita, antrenorul Concordiei Chiajna: iese Adrian Mihalcea si intra Apostol Muzac

’51 Bara pentru Rapid! Ovidiu Herea a sutat direct catre poarta dintr-o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri, insa mingea a lovit bara transversala si a iesit in aut de poarta

’49 Eliminare la Chiajna! Pana incaseaza direct cartonasul rosu, pentru o intrare cu talpa direct pe genunchiul lui Alexa, la o faza de joc. Oaspetii vor evolua in 10 oameni

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza la Pitesti, acolo unde gazdele de la Rapid si oaspetii de la Concordia Chiajna se afla la egalitate, scor 0-0

’44 Rapidistii mentin presiunea si pe acest final de repriza, insa nu reusesc sa puna mare pericol la poarta lui Nita

’42 Mamele si Pancu au un conflict pe teren, iar arbitrul Alexandru Tudor ii avertizeaza pe amandoi cu cate un cartonas galben

’39 Ocazie pentru Rapid! Portarul Concordiei, Nita, a respins o minge pana la marginea careului, acolo unde astepta rapidistul Daniel Pancu. Atacantul a trimis un lob, vazand poarta goala, insa a trimis mult peste

’34 Rapidistii preseaza de minute bune si ilfoovenii nu reusesc sa iasa din propria jumatate

’25 Cartonas galben pentru Dan Alexa, dupa o intrare violenta asupra lui Vitinha

’21 Ocazie pentru Chiajna! Popa este lansat in spatele apararii rapidiste si pleaca de la limita offside-ului, patrunde in careu si cade, dupa un duel cu Roosevelt Ezequias. Arbitrul Alexandru Tudor il avertizeaza cu un cartonas galben pe „septarul” oaspetilor, considerand ca acesta a simulat, in incercarea de a obtine un penalty

’20 Cartonas galben pentru Valentin Dima, dupa un hent

’12 Concordia Chiajna are o prima faza periculoasa, la sutul lui Adrian Mihalcea, insa trimite pe langa vinclul portii rapidiste

’10 Rapidistii domina in acest inceput de meci, atat in teren, unde elevii lui Razvan Lucescu paseaza dezinvolt, croindu-si drum catre poarta lui Nita, dar si in sectorul rezervat galeriei. Fanii bucurestenilor canta si isi incurajeaza favoritii, creand o atmosfera frumoasa pe stadionul din Trivale

‘6 Daniel Pancu suteaza direct pe poarta dintr-o lovitura libera de la aproximativ 20 de metri, lateral stanga, insa portarul respinge in corner, de sub bara

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Rapid Bucuresti si Concordia Chiajna

Rapid: Coman – Cretu, M. Antonio, Glauber, Ezequias – Herea, Alexa, Apostol – Deac, Pancu, Roman;
Antrenor: Razvan Lucescu;

Concordia: Nita – Dima, Mamele, Bozga, Silviu Pana – Vitiniha, Sorin Pana – Ad. Popa, Salem, I. Iordache – Mihalcea;
Antrenor: Laurentiu Dinita.