Bundesliga: Condusa cu 0-2, Schalke marcheaza 4 goluri si castiga la Mainz!

Mainz – Schalke  2-4 (2-0)

Gazdele avut un start ca din…pusca si profitand si de erorile portarului oaspetilor a luat rapid conducerea cu un scor linistitor care a dat raspuns la intrebarea pusa in avancromnica noastra de vineri: da, Mainz este in stare sa-si apere pozitia de lider. Schalke extrem de slaba la inceput, confirmand parca evolutia penibila din partida de cupa de la Helsinki cu HJK. Dupa pauza insa, Schalke a cautat impacarea cu suporterii si a redus din handicap prin Huntelaar in urma unei combinatii initiate de  Holtby si Raul. Putin mai tarziu, Höwedes urcat in atac a adus egalarea in urma unui corner, totul ca urmare a rabufnirii de orgoliu a echipei din Gelsenkrichen devenita  in ultimele zile subiectul multor comentarii negative. L-a imitat apoi Matip care in minutul 82  a marcat tot in urma unui corner, pentru ca in ultimul minut, Fuchs, fost jucator al lui Mainz, sa marcheze dintr-o lovitura libera de la 25 de metri. Au trecut zece ani, au calculat statisticienii, de cand Schalke a reusit sa remonteze un handicap de doua goluri…

Coface – Arena.  Spectatori: 33.500. Arbitru: Günter Perl. Au marcat: Ivanschitz (8), Soto (12), Huntelaar (57), Höwedes (64), Matip (81), Fuchs (90). Cartonase galbene: Papadopoulos, Draxler.

Mainz: Müller – Caligiuri, Svensson,  Noveski, Fathi –  Polanski, Soto (78 Sliskovic)– Ivanschitz, Risse (46 Choupo-Moting) –  Allagui, Stieber (61 Kirchhoff);
Schalke: Fährmann – Fuchs, Höwedes, Papadopoulos, Höger – Matip, Holtby – Moravek (46 Farfan), Raul, Jurado (46 Draxler) – Huntelaar (86 Marica).

Hannover – Hertha 1-1 (1-0)

Hertha s-a aratat mai activa in debutul partidei, ea insa nu a gasit calea spre poarta adversa, gazdele fiind mai eficace in duelurile pentru balon. Pe fondul unui joc deschis si echilibrat, Hannover a beneficiat de o lovitura libera la circa 32 de metri. A executat Pinto, cu mult risc, pe langa un zid de altfel defectuos acesta trimitand balonul pe jos la colt in dreapta portarului, 1-0, un gol neobisnuit.In repriza secunda jocul a crescut in intensitate si nivel, fazele de poarta au abundat, cu avantaj mai ales de partea gazdelor. Numeroasele schimbari au schimbat unele concepte tactice in favoarea oaspetilor care au egalat ca din senin. In minututl 83, Lell a demarat pe partea dreapta centrat precis la firul ierbii si internationalul de tineret, Lasogga a relau abil balonul in poarta, 1-1. Un rezultat neasteptat dar nu nemeritat, Hannover ratand sansa de a prelua sefia clasamentului…

AWD-Arena. Spectatori: 42.000. Arbitru: Robert Hartmann. Au marcat: Pinto (33), Lasogga (83).. Cartonase galbene: Mijatovic, Ebert, Pinto, Lell, Lasogga, Torun.

Hannover: Zieler – Cherundolo, Haggui, Pogatetz, Schulz – Schmiedebach, Pinto – Stindl, Rausch (68 Pander) – Schlaudraff (78 Pander), Abdellaoue (60 Ya Konan);

Hertha: Kraft – Lell, Franz, Mijatovic, Kobiashvili – Ottl, Niemeyer (73 Rukavitsia) – Ebert, Raffael, Torun (61 Lasogga) – Ramos.