Bundesliga: Bayern si-a amintit de acel 6-0…

Bayern – Hamburg 5-0 (3-0)

Gazdele au luat repede „pulsul“ jucatorilor oaspeti si profitand de lipsa de decizie si sincronizare din defensiva acestora au marcat repede, dupa o buna jumatate de ora conducand cu un scor de forfait. Apoi, pe fondul unei clare superioritati teritoriale, münchenezii au lasat  motoarele in „relanti“ rezervandu-se probabil pentru meciul play-off din Champions League cu FC Zürich, dar si asa au marcat aproape dupa bunul plac invingand o echipa care trebuie sa-si faca ganduri dintre cele mai serioase.

Allianz-Arena. Spectatori: 69.000. Arbitru: Michael Weiner. Au marcat: van Buyten (13), Ribery (18), Robben (34), Gomez (56), Olic (80). Cartonase galbene: Mancienne, Aogo, Westermann, Timosciuk, Jansen, Rafinha.

Bayern: Neuer – Rafinha, van Buyten, Badstuber, Lahm – Timosciuk, Schweinsteiger  – Robben (66 Alaba), Müller, Ribery (71 Olic) – Gomez (76 Petersen);
Hamburg: Drobny – Diekmeier (68 Tesche), Bruma, Mancienne, Aogo – Rincon, Jarolim, Westermann, Jansen -Töre (69 Kacar), Son (87 Elia).

Dortmund – Nürnberg 2-0 (0-0)

Desi aproape cu formatia standard, 10 campioni fiind pe teren, gazdele au avut enorme probleme cu defensiva oaspetilor, mai mult decat atat „francii“ au avut in primul sfert de ora ocaziile mai bune de a marca. Imediat insa dupa pauza, Lewandowski a solutionat problemele echipei si ale publicului marcand spre usurarea tribunelor, pentru ca mai tarziu Grosskreutz sa stabileasca scorul final. A marcat: Lewandowski (50), Grosskreutz (80). Spectatori: 78.000.

Bremen – Freiburg 5-3 (2-1)

Cum s-a intamplat adesea in sezonul trecut, defensiva gazdelor s-a lasat surprinsa de un contraatac, Cisse neavand nicio problema sa marcheze cu…pieptul din marginea careului mic. Apoi insa Bremen s-a trezit la realitate si in mai putin de 5 minute a intors scorul prin Fritz si Pizarro, ultimul marcand cel de-al 141-lea gol in Bundesliga, ca cel mai eficace stranier din istoria competitiei. Numai ca imediat dupa pauza din nou eroare de plasament a gazdelor si din nou Cisse cu succesul golului. Intr-un final palpitant, in care gazdele au luat conducerea fiind din noui egalate, in cea mai rodnica partida a etapei, Hunt a marcat dintr-un penalti protestat vehement de oaspeti, iar apoi Wesley a stabilit scorul final.Opt goluri intr-un joc, nu-i rau. Au marcat: Cisse (7, 48), Fritz (30), Pizarro (34), Arnautovic (65), Reisinger (84), Hunt (87, din penalti), Wesley (90). Spectatori: 42.000.

Stuttgart – Leverkusen 0-1 (0-1)

Un joc echilibrat  in prima sa parte, unicul gol cazand la o faza ce se anunta „nevinovata“. Kadlec a sutat de la peste 20 de metri, Ulreich a scapat mingea in fata si Kiessling a marcat de la 6 metri. A marcat: Kiessling (28). Spectatori: 55.000.

Augsburg – Hoffenheim 0-2 (0-1)

Oaspetii au abordat jocul de parca ar fi jucat acasa, supunand gazdele la o presiune neobisnuita. Hoffenheim  a fost mai buna in toate compartimentele si golul reusit deja in minutul 5 de Babel, dupa o actiune personala, a marit siguranta oaspetilor si problemele gazdelor. In minututl 59 Mölders a ratat pentru gazde un penalti, discutabil de altfel. Nu a ratat insa Salihovic , pecetluind victoria meritata a oaspetilor. Au marcat: Babel (5), Salihovic (75, din penalti). Spectatori: 28.000.

Astazi, de la ora 19:30 are loc intalnirea: Köln – Kaiserlautern, iar duminica partidele: Mainz-Schalke si Hannover – Hertha.