Supercupa Spaniei: Barca invinge Real cu 3-2, intr-un meci terminat cu scandal

Real a inceput foarte bine, mai ales pe aripa stanga, Ronaldo fiind extrem de activ, dar scorul a fost deschis totusi de gazde, Messi reusind una dintre pasele sale de mare efect exact in fata lui Iniesta si 1-0 in minutul 15.  Replica lui Real a fost imediata, Ronaldo egaland cinci minute mai tarziu printr-o reluare din interiorul careului, 1-1. In minutul 44, Messi a facut un dribling scurt in stilul lui, si-a pierdut adversarii si a luat conducerea pentru echipa sa. In finalul partidei, Benzema a egalat (minutul 82), 2-2, dar din nou Messi a decis jocul inscriind golul victoriei in minutul 88: 3-2.

Scandalul a inceput cu un fault brutal al lui Marcello asupra lui Fabregas, dupa care pe teren s-a produs un tumult neobisnuit, la care au participat atat jucatorii cat si cei aflati pe banca de rezerve. Dar nu numai jucatorii si-au dat in petec ci si antrenorul madrilen, Jose Mourinho care a incercat sa-l traga de ureche pe secundul lui Barca, Tito Vilanova, numai ca a gresit tinta lovindu-l pe acesta cu degetul in ochi. Cu siguranta, portughezul fiind recidivist,  nu va scapa prea usor.

Sa mai retinem ca antrenorul Pep Guardiola inregistreaza un succes nebisnuit, sub conducerea sa Barcelona obtinand cel de-al 11 titlu din totalul de 14 posibile.