FINAL – Vorskla Poltava – Dinamo – Europa League 2-1

Gazdele au deschis scorul in minutul 32, prin Kryvosheyenko si a intrat la cabine cu 1-0. La un sfert de ora de la reluare, Marius Niculae a egalat. „Cainii” au trimis mingea de doua ori in bara si au avut un om eliminat in minutul 64, cand Grigore a primit al doilea galben. De partea cealalta, ucrainenii au lovit si ei o data bara.

Dinamo a avut mai mult timp initiativa, pana ca fundasul central sa fie trimis la cabine pentru cumul de cartonase. Chiar si dupa ce a ramas in 10, trupa lui Liviu Ciobotariu a ramas periculoasa, Marius Alexe fiind blocat in ultimul moment, dupa ce a driblat doi adversari. La Dinamo toata lumea a facut faza defensiva, chiar „varful” Marius Niculae avand o interventie salvatoare la un sut al ucrainenilor. Golul de pe final a venit in urma unui asediu al celor de la Vorskla, iar Balgradean a fost invins de Rebenok, dupa ce a intervenit in cateva randuri excelent in fata jucatorilor adversi.

Iata desfasurarea partidei:

’90 Fluier final al meciului. Dinamo pierde cu 2-1

’90 GOOOL Vorskla !!! Rebenok marcheaza golul victoriei ucrainene. Poarta „cainilor” a fost asediata, iar Balgradean a respins in prima faza, pentru ca Rebenok sa urmareasca si sa trimita in plasa

’86 Schimbare la Dinamo: iese Marius Niculae si intra Liviu Ganea

’83 Acelasi Alexe are o ocazie importanta, insa este blocat in careu dupa ce dribleaza doi adversari

’80 Cartonas galben pentru Marius Alexe

’79 Ucrainenii sunt periculosi , insa Marius Niculae blocheaza o minge in marginea careului

’75 Schimbare la Dinamo: iese Catalin Munteanu si intra Marius Alexe

’70 Marius Niculae incaseaza un cartonas galben, dupa ce isi loveste un adversar cu cotul

’64 Eliminare la Dinamo! Dragos Grigore a incasat al doilea cartonas galben si a fost eliminat

’59 GOOOL Dinamo !!! Marius Niculae egaleaza pentru „caini”

’53 Bara si pentru Dinamo! Torje a trimis in bara. Este a doua bara a dinamovistilor, care au dominat prima repriza si si-au revenit, dupa un inceput slab in repriza a doua

’48 Bara pentru Vorskla! Sutul i-a apartinut lui Januzi

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza la Poltava, acolo unde Voskla conduce cu 1-0 in meciul cu Dinamo Bucuresti

’45 Fundasul Dragos Grigore blocheaza o noua incercare a celor de la Vorskla, care ar fi putut inscrie golul al doilea

’39 Sut pe langa al lui Marius Niculae

’33 „Cainii” incearca sa revina rapid, iar Dorel Stoica trimite din afara careului, insa mingea trece putin pe langa poarta

’32 GOOOL Vorskla !!! Kryvosheyenko a deschis scorul pentru gazde

’24 Primul cartonas galben al partidei este primit de Dragos Grigore

’18 Bara pentru Dinamo! Moti trimite in bara, dupa o centrare a lui Catalin Munteanu, din corner

’17 Ocazie mare pentru Dinamo! Dinamovistii sunt la un pas sa deschida scorul, insa lobul lui Marius Niculae este respins in extremis de portarul celor de la Poltava

’15 Gabriel Torje suteaza putin pe langa poarta, din interiorul careului

‘8 Portarul Balgradean prinde un prim sut al ucrainenilor, trimis de Krasnopyorov

‘4 Dinamo are un start bun de meci, pana in acest moment a trimis de doua ori la poarta de la distanta, prin Scarlatache si Danciulescu

‘1 Fluier de inceput al meciului

Vorskla: Dolganskiy – Dalku, Krasnopyorov, Bezus, Markoski, Januzi, Selin, Chesnakov, Kurilov. Rebenok, Kryvosheyenko
Dinamo: Bălgrădean – Scarlatache, Moţi, Grigore, Diabate – Torje, D. Kone, D. Stoica, Munteanu – Niculae – Dănciulescu