FINAL – Slask Wroclaw – Rapid – Europa League 1-3

Polonezii au inceput in forta, iar in minutul al cincilea au trimis mingea in bara, prin Diaz, care a primit la limita offside-ului, a patruns in careu si a sutat peste Coman, dar nu a prins cadrul portii. Mila a deschis scorul dintr-o lovitura libera de la 35 de metri, care l-a surprins pe Coman (’16), dar „alb-visiniii” au revenit dupa cum le e numele si au egalat prin sutul de exceptie al lui Nicolae Grigore, care a catapultat mingea in plasa portii lui Kelemen, dupa ce a lovit si bara (’24). Noua minute mai tarziu, Mihai Roman i-a adus pe romani in avantaj, dupa o faza frumoasa creata de Surdu si Bozovic. 1-2 era scorul aratat de tabela din Wroclaw la pauza.

Jocul a fost echilibrat in mitanul secund, dar Rapid s-a distantat prin reusita lui Apostol, din minutul 79 si a inchis meciul. Joia viitoare, pe „feroviari” ii asteapta un retur departe de casa, la Timisoara, insa au trei goluri inscrise in deplasare, iar polonezilor le-ar trebui o victorie la trei goluri ca sa mearga mai departe.

Iata desfasurarea partidei:

’90+4 Fluier final al meciului

’90+3 Danut Coman prinde un sut periculos al polonezilor

’90 Patru minute de prelungiri

’90 Cartonas galben pentru Herea

’85 Ultima schimbare la Rapid: iese Romeo Surdu si intra Stefan Grigorie

’85 Rapid este la un pas de 4-1, insa Mihai Roman nu deviaza destul cu capul la centrarea lui Rui Duarte, iar mingea trce putin pe langa poarta lui Slask

’82 Cartonas galben pentru Rui Duarte

’82 Sut cu pamantul al lui Daniel Pancu, insa portarul prinde balonul

’79 GOOOL Rapid !!! Iulian Apostol majoreaza avantajul rapidist. Rapidistii au construit o faza frumoasa si au ajuns in careul lui Slask, iar portarul a scos in prima faza, apoi au blocat fundasii, iar mingea a sarit la coltul lung, unde a venit Apostol si a inscris, cu toata opozitia unui fundas advers

’77 A doua schimbare la Rapid: iese Cassio si intra Daniel Pancu

’70 Apostol a centrat din corner, iar mingea a ajuns in cele din urma la Ovidiu Burca, in centrul careului. Fundasul a preluat si a sutat fulgerator, insa nu a prins mingea cum trebuie si a trimis mult peste poarta

’66 Marcos Antonio urca in careul advers la un corner al Rapidului, insa trimite pe langa poarta

’66 Dan Alexa suteaza puternic, dar pe langa poarta, din marginea careului

’60 Danut Coman este pus in dificultate de un sut al lui Mila, insa prinde, in cele din urma, de langa bara

’57 Prima schimbare la Rapid: iese Nicolae Grigore si intra Iulian Apostol

’51 Voskamp trimite peste poarta din centrarea lui Wasiliuc

’49 Polonezii trimit periculos pentru Diaz, insa Burca respinge din fata mijlocasului

’46 Dubla schimbare la Slask, la pauza: ies Sobota si Cetnarski, inlocuiti de Madej si Voskamp

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza la Wroclaw, unde Rapid conduce cu 2-1 pe terenul lui Slask

’33 GOOOL Rapid !!! Mihai Roman ii aduce pe oaspeti in avantaj cu un gol din mijlocul careului. Surdu a avansat in stanga, Bozovic l-a invaluit si a primit intr-o pozitie excelenta, de unde i-a pus mingea pe tava lui Roman, iar acesta a trimis sub bara cu un sut cu dreptul

’24 GOOOL Rapid !!! Nicolae Grigore egaleaza cu o executie de senzatie. „Optarul” giulestenilor a sutat in forta de la aproximativ 35 de metri, iar balonul a lovit bara transversala inainte de a intra in poarta. Mijlocasul a tras fara sanse pentru portarul Kelemen

’19 Cassio Vargas trimite putin pe langa oarta polonezilor cu un sut frumos din vole

’16 GOOOL Slask !!! Mila a inscris cu un sut din lovitura libera de la 35 de metri, iar Coman are partea sa de vina, pentru ca a plonjat tarziu pe directia mingei trimise peste zid

’10 Acelasi Diaz trimite periculos in careu, insa mingea traverseaza careul rapidist

‘6 Rapidistii aduc si ei mingea incareul advers, insa apararea polonezilor respinge atacul

‘5 Bara pentru Slask! Bozovic l-a scos din offside pe Diaz, care a patruns in careu si a sutat la coltul scurt, pestre portarul Coman, iar mingea a lovit bara laterala si a iesit in aut de poarta

‘1 Fluier de inceput al meciului

Slask: Kelemen – Celeban, Sobota, Dudek, Cetnarski, Mila, Pietrasiak, Diaz, Socha, Wasiliuk, Elsner

Rapid: Coman – Rui Duarte, Marcos Antonio, Burcă, Bozovici – Roman, Dan Alexa, Nicolae Grigore, Herea – Surdu, Cassio