FINAL – Steaua – TSKA Sofia – Europa League 2-0

Romanii au obtinut o victorie clara, chiar daca sofiotii au dominat copios inceputul reprizei secunde. Suporterii au facut spectacol in tribune, iar stelistii din teren au avut chiar si cateva momente in care au incercat sa plimbe mingea in binecunoscutul „tiki-taka”. Galamaz a deschis scorul in minutul 16, cu o lovitura de cap din centrarea lui Brandan. Elevii lui Ronny Levy au avut si emotiiprima repriza, la ocaziile lui Bandalovski(’32) si Ademar (’43). Steaua a ratat si ea doua ocazii rarisime inaintea fluierului de pauza, prin Tatu (’43) si Iliev (’45), insa cei doi au ratat din fata portii, unul trimitand in portar, iar celalalt alaturi.

Repriza secunda a debutat cu dominatia oaspetilor, insa bulgarii nu au reusit sa isi creeze si ocazii. La prima sansa importanta din mitanul secund, Leandro Tatu a facut 2-0, dupa o deviere foarte buna a lui Nikolic, care intrase doar de un minut. Pana la final, Iliev a avut din nou o sansa de a inscrie in fata echipei sale de suflet, insa lovitura sa de cap din centrul careului s-a oprit in bratele portarului M’Bolhi (’81). Zicu le-a dat emotii stelistilor in minutul 88, dar acelasi Iliev l-a blocat eroic, la trei metri de poarta, dupa ce Tatarusanu scapase o minge in fata.

Returul va avea loc pe 25 iulie, joia viitoare, la Sofia.

Iata desfasurarea partidei:

’90+5 Fluier final. Steaua castiga cu 2-0 si este aproape calificata

’90+3 Tanase deviaza in corner un sut al lui Ademar. Lovitura de la colt se executa cu o oarecare intarizere cauzata de o accidentare a lui Iliev, iar Tatarusanu nu este deloc sigur pe el, iar bulgarii au din nou corner

’90+1 Cartonas galben pentru Banel Nicolita

’88 Ocazie imensa pentru TSKA !!! Iliev il blocheaza in ultimul moment pe Ianis Zicu, la trei metri de poarta lui Tatarusanu, care scapase mingea din brate, chiar in picioarele atacantului advers

’88 Cartonas galben pentru Raul Rusescu

’87 Valuri pentru Steaua in tribunele stadionului „Dr. Constantin Radulescu”, fieful lui CFR Cluj

’81 Iliev rateaza o noua ocazie! Bulgarul a trimis in bratele portarului, cu o lovitura de cap din centrul careului

’77 GOOOL Steaua !!! Leandro Tatu face 2-0 pentru „ros-albastri”, cu un sut din afara careului. Brazilianul a trimis pe jos si a pus mingea chiar langa bara portii aparate de M’Bolhi. Tatu a primit pasa de la Nikolic, care a deviat foarte bine

’76 Schimbare la Steaua: iese Mihai Costea si intra Stefan Nikolic

’72 Cartonas galben pentru Yanchev

’67 Schimbare la Steaua: iese Martinovic – accidentat – , inlocuit de Raul Rusescu

’55 Cartonas galben pentru Alexandru Bourceanu

’46 Prima schimbare a partidei este efectuata de bulgari: iese Trifonov si intra Nelson

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza la Cluj, acolo unde gazdele de la Steaua conduc cu 1-0 in meciul cu TSKA Sofia

’45 Iliev rateaza si el incredibil ! Fundasul a fost gasit de o minge trimisa de Costea, insa a trimis alaturi din doar cativa metri, cu poarta in fata

’45 O noua ocazie importanta pentru romani! „Ros-albastrii” au plecat pe un contraatac-fulger, iar mingea a ajuns la Mihai Costea, insa acesta a ales sa traga de la 20 de metri, foarte slab, trimitand pe langa poarta. Atacantul adus de la Universitatea Craiova a stricat o sansa importanta pentru 2-0

’44 Mingea ajunge rapid la poarta Stelei, iar Tatarusanu respinge cu greu un sut al lui Ademar, iar Galamaz trimite in corner

’43 Ratare imensa pentru Steaua ! Leandro Tatu a primit singur un fata portii, insa a sutat in portar

’41 Cartonas galben pentru Cristian Tanase

’38 Ademar il faulteaza pe Nicolita, care scapase singur cu portarul, iar arbitrul i-a aratat cartonasul galben, cu intarziere. Infractiunea s-a petrecut in afara careului

’36 Cartonas galben pentru Platini

’32 Ocazie pentru TSKA! Bulgarii au fost la un pas de egalare, insa lovitura de cap a lui Bandalovski s-a dus in plasa laterala

’16 GOOOL Steaua !!! George Galamaz deschide scorul pentru „ros-albastri”! Pablo Brandan a centrat de pe partea dreapta, iar Galamaz, ramas in careul advers dupa o faza fixa, a deviat in poarta din sase metri. Pe sub minge a sarit si Mihai Costea

‘8 Ciprian Tatarusanu respinge o centrare trimisa din lovitura libera de bulgari

‘5 Bulgarii incearca o actiune de atac, dar Zicu este surprins in offside

‘3 Martinovic trimite peste poarta dupa un corner al Stelei

‘1 Fluier de inceput al meciului. Stadionul de locuri din Cluj, pe care Steaua desfasoara meciul de pe teren propriu, este arhiplin, In tribune sunt 23.000 de oameni, dintre care 900 sustinatori ai oaspetilor

Echipe de start:

Steaua: Tatarusanu – Martinovic, Iliev, Galamaz, Latovlevici – Nicolita, Brandan, Bourceanu, Tanase – M.Costea, Tatu. Antrenor: Ronny Levy.
TSKA Sofia: M’Bolhi – Bandalovski, Stoianov, Iancev, Trifonov – Galcev, Zivec, Nelson – Delev, Platini, Zicu. Antrenor: Milen Radukanov.