Supercupa Spaniei: Real si Barcelona la egalitate: 2-2

Partida de duminica seara a inceput sub cele mai bune auspicii pentru gazde, care au deschis scorul prin  Özil, acesta reluand din mijlocul careului balonul trimis de Benzema, dupa ce internationalul francez a creat cu abilitate intreaga  faza, 1-0 in miutul 13. Gazdele au avut si in continuare intiativa, oaspetii fiind foarte putin in posesia balonului. Si ca din…nimic a venit egalarea. Villa a primit balonul la margine careului  sutand  cu bolta in mod neasteptat in coltul de sus in stanga lui Casillas, fara sansa pentru acesta de a interveni, 1-1 (minutul 36). A urmat apoi faza lui Messi, care a driblat in maniera cunoscuta mai multi adversari sutand plasat de la numai cativa metri, 1-2 (minutul 45). In repriza secunda dupa  10 minute, Xabi Alonso a obtinut egalarea pentru echipa sa, 2-2, un rezultat in ansamblu echitabil.

Acesta a fost cel de-al 214-lea „classico”, meciul de miercuri urmand sa inceapa la ora 23.