Fotbal/CM U-20: Se cunosc semifinalistele

Meciurile au fost extrem de disputate, trei dintre cele patru partide necesitand prelungiri, iar doua dintre acestea fiind decise doar dupa executarea penaltiurilor de departajare.

Portugalia a intrecut Argentina cu 5-4 dupa executarea loviturilor de la 11 metri, in timpul regulamentar inregistrandu-se  un scor alb. Singura intalnire decisa in timpul regulamentar a fost aceea dintre Mexic si Columbia, vecina de la nord castigand cu 3-1 (1-0).

Intalnirile de duminica au ajuns ambele in prelungiri. Franta – Nigeria 3-2 (dupa 90 de minute 1-1) si Brazilia – Spania 4-2 la penaltiuri, dupa ce dupa 120 de minute scorul a fost 2-2.

Semifinalele au loc la 18 august: Franta – Portugalia si Brazilia – Mexic, ceea ce asigura in finala un duel Europa contra America. Partida pentru locul 3 si finala se desfasoara la 21 august.