Germania invinge Brazilia cu 3-2 dupa o partida spectaculoasa televizata in 190 de tari

In intalnirea de la Stuttgart,  dintre Germania si Brazilia (3-2), condusa de arbitrul ungur Viktor Kassai, cei doi antrenori, Joachim Löw si Mano Menezes au trimis in teren formatii cuprinzand  o seama de tineri jucatori. Astfel:
Germania: Neuer – Träsch, Hummels (88 Boateng), Badstuber, Lahm – Schweinsteiger (85 Rolfes), Kroos -Müller, Götze (88 Cacau), Podolski (46 Schürrle) – Gomez (46 Klose);
Brazilia: Julio Cesar – Dani Alves, Lucio,Thiago, A. Santos – Fernandinho (69 Ganso), Ramires (86 Gustavo), Ralf-Neymar,  Pato (77 Fred), Robinho (86 Augusto).

Gazdele au realizat un mare procentaj in posesia balonului, punand accentul pe un joc sigur, dar avand  o singura ocazie prin Götze. Brazilia a actionat mai ales pe contratatac, Pato si Neymar beneficiind de  situatii  bune  de a marca.

Dupa pauza, in urma faultului comis de Lucio asupra lui Kroos, in minutul 61, Schweinsteiger a deschis scorul din penalti, 1-0. In minutul 67, Germania a ridicat scorul la 2-0 in urma unei combinatii intre Kroos-Klose-Götze, ultimul, in varsta de numai 19 ani, marcand in stilul unui mare jucator. Care de fapt este sau in orice caz va fi ! In minutul 71 si brazilienii au beneficiat de un penalti la faultul lui Lahm asupra lui Dani Alves, Robinho reducand din handicap, 2-1. Insfarsit, in minutul 80 Schweinsteiger a insistat la un balon in fata lui Santos a centrat si Schürrle a marcat din interiorul careului, 3-1. In minutele de prelungire, Neymar a stabilit scorul final marcand cu un sut plasat de la circa 18 metri, 3-2.