Lazio a batut "U" Cluj cu 4-1 la prezentarea lotului

Elevii lui Ionut Badea au incercat sa isi impuna jocul in startul partidei, insa lazialii i-au „luat la fotbal” dupa 10 minute. Dupa o prima ocazie a lui Cojocnean (‘6), suturile au inceput sa curga catre poarta lui Marius Popa. Matuzalem a sutat peste zid, dar si peste poarta, in minutul 12, iar Klose a prins pe poarta doar unul dintre primele doua suturi (‘15, ‘19), dar goalkeeper-ul lui “U” a fost atent. Nici sutul lui Hernanes (‘25), in diagonala, nu l-a surprins pe Popa, care a comis-o, insa, in minutul 38, cand l-a faultat in careu pe Klose, iar Lazio a primit penalty. Hernanes a transformat cu un sut sub bara si a stabilit si scorul pauzei: 1-0.

Dupa un nou start cu tupeu din partea clujenilor, presarat cu ocazii semnate de Claudiu Niculescu (sut de la 30 de metri, putin alaturi), Adrian Cristea (sut deviat, dupa o frumoasa actiune personala, ‘54) si Pele (care a trimis o minge scoasa de pe linia portii de Marchetti, ‘54), Lazio a facut 2-0, la un sut din 16 metri trimis de Klose (‘56). La cinci minute a punctat si Christian Brocchi, iar cea de-a patra reusita i-a apartinut lui Del Neri (‘74). Sebastian Cojocnean a semnat golul onoare al ardelenilor, care au incheiat partida fara antrenorul Ionut Badea pe banca. Tehnicianul a fost eliminat pentru proteste.

Urmatorul meci al “sepcilor rosii” este cel cu Steaua, din etapa a III-a a Ligii I, care va avea loc duminica, 14 august. Intalnirea va avea loc la Ploiesti, pe stadionul “Astra” si pentru stelisti figureaza ca meci pe teren propriu.

Echipele de start la Lazio – “U” Cluj:

Lazio: Marchetti – Scaloni, Biava, Stendardo, Stefan – Brocchi, Matuzalem, Hernanes – Zarate, Klose, Sculli.
Antrenor: Edoardo Reja;

„U” Cluj: Popa – Achim, Szukala, Pele, Mendy – Pacurar, Bostina, Nasser – Cojocnean, Niculescu, Cristea.
Antrenor: Ionut Badea.