Bundesliga / Prima mare surpriza: Bayern, invinsa de Mönchengladbach!

Numai ca a fost altfel, Mönchengladach repetand  isprava de acum 16 ani si castigand neasteptat la München…

BAYERN – MÖNCHENGLADBACH 0-1 (0-0)

Gazdele au controlat jocul din primul minut supunand adversarul la o puternica presiune, concretizata prin 8 suturi, 6 cornere si 20 de centrari, dar acesta a rezistat remarcabil. In context, se poate spune chiar ca Bayern nu a avut ocazii stringente, desi cifrele ar lasa sa se creada contrariul. Oaspetii au cladit doua linii de aparare de cate patru jucatori, in ofensiva prezenta lor fiind practic simbolica. O singura ocazie a avut Arrango, dar Neuer a respins printr-o robinsonada spectaculoasa.

In partea a adoua a jocului, am vazut acelasi curs, atacuri furibunde ale gazdelor, aparare atenta, darza, supranumerica a oaspetilor. Si ca din senin, dupa scurgerea unui sfert de ora, Mönchengladbach a deschis scorul. Neuer si Boateng nu s-au inteles la marginea careului ratand interventia la o minge inalta si de Camargo a trimis balonul in plasa 0-1, scor ca va ramane si dupa epuizarea a 90 de minute. Desigur, o victorie oarecum norocoasa, dar cu riscul de repeta un adevar de toata lumea cunoscut, fotbalul se joaca pe goluri, iar azi Bayern a fost foarte departe a le obtine.

BayernNeuer – Rafinha, Boateng (76 Petersen), Badstuber, Lahm – Luiz Gustavo, Schweinsteiger –  Robben,  Kroos (60 Ribery), Müller – Gomez.

Mönchengladbachter Stegen -Jantschke (90 Marx), Brouwers, Dante,Daems – Nordtveit, Neustädter  – Reus (90 Rupp)  Arango – Hanke (83 Herrmann), de Camargo.

A marcat: de Camargo (62).  Spectatori: 69.000. Arbitru: Babak Rafati (Hannover).

MAINZ – LEVERKUSEN 2-0 (1-0)

Gazdele au luptat enorm, mai ales din dorinta de impacare cu publicul dupa esecul jenant in Europa League, echipa din Mainz fiind eliminata, dupa cum se stie, de Gaz Metan Medias. Cele doua adeversare si-au impartit perioadele de dominare, unicul gol care a decis victoria gazdelor fiind marcat de Allagui dintr-un unghi dificil la o elementara greseala a portarului Gafer, inlocuitorul lui Rene Adler, operat. Autogolul lui Toprak din final a scos in evidneta slabiciunile unei aparari tinere, poate singura scuza. Oaspetii au jucat slab in ansamblu, dupa eliminarea din cupa fiind greu de remarcat o ascensiune in forma si prestatia formatiei din Leverkusen.

A marcat: Allagui (32), Toprak (86, autogol). Spectatori: 33.500.

HERTHA – NÜRNBERG 0-1 (0-0)

Prima partida dupa revenirea echipei berlineze in prima liga, disputata sambata seara, a fost o nereusita, aceasta desi intarita cu cativa jucatori cu experienta in Bundesliga (Kraft, Ottl, Franz) avand o evolutie palida, cu multe slabiciuni mai ales in organizarea jocului ofensiv. Echipa poate sigur mai mult, poate tracul debutului a fost mai dificil decat adversarul, urmatiarele meciuri o vor dovedi. Nürnberg, fara a straluci, a jucat sobru si a valorificat una dintre ocaziile de gol avute.

A marcat: Pekhart (80). Spectatori: 61.118.