AC Milan a castigat Supercupa Italiei!

La a doua Supercupa a Italiei jucata in China (dupa Lazio – Inter 2-1, in 2009), arena de 80.000 de locuri a fost plina pana la refuz. Cele doua echipe au primit cate 1.700.000 de euro pentru a disputa meciul la Beijing.

Sneijder a deschis scorul in minutul 22, dintr-o lovitura libera de la peste 20 de metri, la care Abbiati a reactionat tarziu. Echipa lui Chivu a intrat in avantaj la pauza, dar dupa un sfert de ora de la reluare, Ibrahimovic a egalat din apropiere, punand capul decisiv la o centrare trimisa de Clarence Seedorf. Noua minute mai tarziu, Boateng a facut 2-1. Mijlocasul „nationalei” Germaniei a urmarit o minge care a ricosat din bara la sutul lui Pato (deviat de portarul interist Julio Cesar) si a fost mai rapid decat romanul Chivu, reusind sa puncteze. Fostul „capitan” al Romaniei s-a lovit de bara la acea faza si a avut nevoie de interventia medicilor, dar si-a revenit rapid.

Eto’o a fost la un pas sa trimita meciul in prelungiri, insa golul sau din minutul 90+4 a fost anulat din cauza unui offside.

AC Milan a castigat, astfel, cea de-a sasea Supercupa a Italiei din istoria clubului. Cristian Chivu a ratat castigarea celui de-al 14-lea trofeu din cariera.

Milan: Abbiati – Abate, Nesta, Silva, Zambrotta – Gatusso, van Bommel, Seedorf – Boateng – Robinho, Ibrahimovici;
Antrenor: Massimiliano Allegri.

Inter: Cesar – Ranocchia, Samuel, Chivu – Zanetti, Stankovici, Motta, Obi – Alvarez, Sneijder – Eto’o;
Antrenor: Gian Piero Gasperini.