Dinamo, calificare cu emotii in fata lui Varazdin

Golurile „cainilor” la meciul din Croatia au fost marcate de Ionel Danciulescu (‘6) si Catalin Munteanu (’25). „Corbul” a deschis rapid scorul pentru „ros-albi”, in minutul 6, cand a profitat din apropiere de o eroare a portarului croat. Gazdele au revenit prin Golubar (’13) si chiar puteau sa preia conducerea, la o ocazie venita la doar cateva minute, insa bucurestenii au rezistat si au fost ei cei care au inscris, prin Catalin Munteanu (’25), la o noua respingere in fata a portarului Krklec.

In repriza secunda, ocaziile nu au mai abundat, insa Dinamo a avut de doua ori sansa de a se desprinde pe tabela de marcaj, insa nici Catalin Munteanu si nici Cosmin Moti nu au mai reusit sa marcheze. Croatii chiar au fost pe cale sa faca 2-2 cu 14 minute inainte de final, la o lovitura libera, dar scorul a ramas neschimbat, iar dinamovistii merg in play-off-ul pentru accederea in grupele Europa League.

Varazdin: Krklec – Tkalcici, Gluhak, Susaci, Simek – Aganovici, Brlecici – Sacer, Safarici, Golubar – Vugrinec;
Antrenor: Samir Toplak;

Dinamo: Balgradean – Rus, Scarlatache, Moti, Diabate – Torje, Kone, Munteanu, Alexe – Danciulescu, Niculae;
Antrenor: Liviu Ciobotariu.