Cupa Germaniei la fotbal: Bayern nu a admis nicio surpriza!

Avizata de … pataniile unor alte favorite (Wolfsburg, Leverkusen, Bremen si Freiburg), Bayern a  luat partida de la inceput la modul cel mai serios deschizand scorul in minutul 9 prin Gomez care a transformat un penalti acordat in urma faultului comis de Reichel asupra lui Müller, 0-1. Avand posesia balonului circa 75 la suta, bavarezii au reusit numeroase actiuni ofensive dar un al doilea gol nu a cazut… uitandu-se sa se suteze la poarta. Gazdele,  care s-au aparat cea mai mare parte a timpului cu tot efectivul,  au avut o singura ocazie de gol, ratata de Kruppke. In finalul reprizei (min.39), Müller a …riscat din nou un dribling in careu fiind cosit de Boland din nou penalti si din nou gol de data aceasta prin Schweinsteiger, 0-2. Dupa pauza, Bayern a avut si pe mai departe initiativa dar a facut doar atat cat sa mentina scorul si sa tina adversarul la distanta, reusind sa mai inscrie o data prin Müller, 0-3 in minutul 83. Ea nu a stralucit, iar victoria ramane unica realizare.