F1 / Jenson Button, specialist la Hungaroring

Spectacolul nu a lipsit la Budapesta, iar cursa disputata pe o vreme schimbatoare a avut parte de mai multe schimbari de lider pe parcursul celor 70 de tururi. Campionul mondial Sebastian Vettel a plecat din pole position la Hungaroring, pe ploaie, dar a pastrat prima pozitie abia pana in turul al cincilea, cand a fost depasit de Lewis Hamilton, celalalt britanic de la McLaren-Mercedes, care a condus o mare parte din cursa. Ploaia s-a oprit in turul 11, dar a revenit in al 47-lea, cand Hamilton a pierdut rolul de lider, dupa o greseala care l-a facut sa se roteasca pe pista. Button a preluat sefia cursei. Lewis a continuat sa „calce in strachini”, intorcand printr-o zona interzisa, iar acest lucru i-a adus o penalizare cu trecere prin linia boxelor. A urmat o intrare la boxe, prin care si-a schimbat pneurile in intermediare, mizand pe intetirea ploii, lucru care nu s-a intamplat, iar britanicul a fost nevoit sa revina la standuri, pentru a reveni la „softuri”. A revenit pe pozitia a sasea, insa pana la final i-a mai intrecut pe Massa si Webber si a ocupat locul al patrulea.

Cursa cu numarul 200 in Formula 1 s-a incheiat cu victoria lui Jenson Button, aflat la al doilea succes la Hungaroring, al doilea din sezon si al 11-lea din cariera. Precedenta victorie a britanicului data din 13 iunie, cand a triumfat in Marele Premiu al Canadei.

In Formula 1 urmeaza patru saptamani de pauza, iar Marele Circ se va relua pe 28 august, cu etapa a 12-a: Marele Premiu al Belgiei.