FINAL – "U" Cluj – Rapid 2-0 / Una calda, una rece pentru giulesteni

Elevii lui Razvan Lucescu au inceput bine meciul de la Medias, fieful de conjunctura al „sepcilor rosii”. Cat timp nimic nu i-a grabit, au pus in aplicare jocul de pase care i-a facut pe multi sa ii compare cu „extraterestrii” de la Barcelona, insa Herea&Co. nu au putut sa isi fructifice prezentele dese in careul advers, din debutul partidei. Ambele echipe si-au trecut in cont cate o ocazie mare pana in minutul 29, cand clujenii au deschis scorul din nimic. Niculescu a executat un corner, iar Rui Duarte, de la coltul scurt, a deviat pe spate, in proprie poarta. 1-0, iar jocul bucurestenilor incepea sa se precipite. Cu patru minute inainte de pauza, Claudiu Niculescu a inscris un eurogol, deranjand paianjenul cu un trasor de la 20 de metri, dupa ce s-a descotorosit de doi adversari, in marginea careului.

Fostul selectioner a mutat la pauza, Grigorie in locul defensivului Apostol, dar fara ca acest lucru sa limpezeasca in vreun fel jocul „alb-visiniilor”. Giulestenii nu au avut nicio ocazie clara in a doua repriza, desi erau condusi cu doua goluri. Dintre jucatorii Rapidului, in careul lui Popa s-a „remarcat” numai Surdu, cu un luft de cascadorii rasului, in coltul suprafetei de sase metri, unde se afla de unul singur. Pe masura ce timpul trecea, gazdele aglomerau spatiile, iar bucurestenii incercau sa treaca peste constructie, aruncand mingi inspre careul clujean, insa fara sorti de izbanda, in fata fundasilor Steven Pele si Lukasz Szukala. Marile ocazii le-au apartinut tot oamenilor lui Florian Walter, pe contre rapide. Niculescu nu a mai prins poarta cu un sut cu pamantul, dintr-o pozitie asemanatoare celei din care a facut 2-0, iar Sebastian Cojocnean a fost din nou blocat de portarul Danut Coman, dupa ce a sprintat pe langa Ovidiu Burca (’73). Clujenii au solicitat si un penalty, in minutul 65, la o interventie a lui Bozovic la acelasi Cojocnean. Arbitrul Cristian Balaj a considerat, insa, ca atacantul gazdelor a simulat in careu si i-a aratat un cartonas galben.

Rapidul a aratat total diferit fara de prima etapa, incununata cu un succes cu 3-0 in fata lui SC Vaslui: fara idei, fara mijloace de a se apropia de poarta adversa.

In teren, atmosfera a fost destul de tesionata, „centralul” Balaj aratand sase cartonase galbene (trei de fiecare parte). Jocul a fost si oprit pentru aproximativ doua minute in debutul reprizei secunde, dupa ce fanii lui „U” au aruncat cu torte si petarde in teren, iar una dintre acestea l-a lovit pe fundasul rapidist Rui Duarte. Rapidistii au folosit si ei materiale pirotehnice, iar fortele de ordine au intervenit printre suporteri si au „saltat” cativa dintre ei.

Iata desfasurarea partidei:

’90+4 Fluier final al partidei! Formatia antrenata de Ionut Badea castiga cu 2-0 in fata Rapidului

’90 De la margine se arata patru minutede prelungire pentru meciul „U” Cluj – Rapid

’83 Ultima schimbare si la „U”: iese Sebastian Cojocnean, inlocuit de Bogdan Ungurusan

’77 Mijlocasul rapidist Dan Alexa primeste un cartonas galben, dupa ce a curmat un contraatac al lui „U”, oprindu-l din cursa pe Adrian Cristea

’74 A doua modificare la clujeni: iese Alexandru Pacurar si intra Laurentiu Marinescu

’74 Ultima schimbare la Rapid: iese Romeo Surdu si intra Daniel Pancu

’73 O noua ocazie mare pentru „U” Cluj! Cojocnean a scapat din nou catre poarta Rapidului, urmarit indeaproape de Ovidiu Burca. Atacantul gazdelor a patruns in careu si si-a prelungit mingea putin prea mult, in incercarea de a scpa de Burca, dar portarul Coman a iesit dintre buturi si a plonjat la picioarele sale, deposedandu-l

’66 Schimbare la Universitatea Cluj: iese Claudiu Niculescu si intra Tony Nwakaeme

’65 Cojocnean primeste o minge in careul Rapidului si cade de langa Bozovic, care intervenise prin alunecare. Arbitrul Cristian Balaj a considerat ca atacantul a simulat si l-a avertizat cu un cartonas galben

’63 Suturi repetate la poarta lui Popa, insa mingile trimise de Romeo Surdu sunt blocate de apararea ardelenilor. Mingea ajunge la Burca, iar acesta trage din nou, insa prea slab, pe jos, iar balonul poposeste in bratele lui Popa, dupa ce l-a atins si pe Alexa

’61 Faza de cascadorii rasului in careul clujenilor, acolo unde Romeo Surdu a luftat dintr-o pozitie excelenta, desi se afla singur, iar mingea ii era pusa „pe tava”

’59 Ovidiu Herea si Steven Pele incaseaza cate un cartonas galben, dupa ce s-au imbrancit langa careul lui „U”

’57 A doua schimbare la Rapid: iese Sabrin Sburlea, inlocuit de Mihai Roman

’54 Claudiu Niculescu este la un pas sa faca 3-0, insa a trimis pe langa poarta cu un sut cu pamantul, in diagonala, dintr-o pozitie similara celei din care a marcat eurogolul din minutul 41

’48 Meciul se reia, in cele din urma. Fortele de ordine au luat cativa dintre suporterii Universitatii Cluj, din sectorul din care s-au aruncat materialele pirotehnice

’46 Meciul este intrerupt la scurt timp dupa ce s-a reluat, din cauza ca suporterii Universitatii Cluj au aruncat in teren cu cateva torte si petarde, iar una dintre acestea l-a lovit pe fundasul rapidist Rui Duarte. Patronul lui „U” Cluj, Florian Walter, coboara din tribune pana la margineaterenului si le face semne suporterilor sa inceteze cu sa mai creeze incidente, pentru ca „sepcile rosii” risca sa piarda meciul la „masa verde”

’46 Prima schimbare a partidei este efectuata de Razvan Lucescu, antrenorul Rapidului iese Iulian Apostol (mijlocas la inchidere) si intra Stefan Grigorie (mijlocas ofensiv)

’46 Inceputul reprizei secunde

’45+2 Fluier de pauza la Medias, acolo unde gazdele de la Universitatea Cluj conduc cu 2-0 in meciul cu Rapid Bucuresti

’45 De la margine se arata doua minute de prelungire pentru prima repriza

’41 GOOOL „U” Cluj !!! Claudiu Niculescu face 2-0 cu un eurogol. Veteranul din avanposturile echipei gazda a primit o minge langa careul rapidist, s-a intors si s-a descotorosit de doi adversari, apoi a lansat un trasor de la 20 de metri, iar balonul s-a oprit in vinclul portii aparate de un Coman neputincios. Niculescu a deranjat inca o data paianjenul, iar reusita sa va concura, cu siguranta, pentru titlul de „golul etapei”

’39 Acelasi Bostina suteaza direct, dintr-o lovitura libera de la aproximativ 30 de metri, lateral dreapta, insa mingea a trecut alaturi

’35 Gabriel Bostina incaseaza si el un cartonas galben, dupa un fault asupra lui Sabrin Sburlea

’29 GOOOL „U” Cluj !!! Rui Duarte inscrie in proprie poarta, iar clujenii conduc cu 1-0 dupa aproape o jumatate de ora. Claudiu Niculescu a executat o lovitura de colt de pe partea stanga a atacului „sepcilor rosii”, iar fundasul portughez al Rapidului a deviat balonul in poarta lui Danut Coman, lasat fara reactie de lovitura de cap a lui Duarte

’25 Ovidiu Burca il faulteaza pe Cojocnean si incaseaza primul cartonas galben al partidei

’18 Sansa mare si pentru Rapid! Marius Popa a retinut sutul expediat pe jos de Dan Alexa, din coltul careului mic. Clujenii au respins in prima faza o centrare a lui Apostol, din corner, insa mingea i-a revenit mijlocasului, care l-a deschis in flancul stang pe Romeo Surdu. Fostul stelist a urcat si a ajuns in marginea din stanga a careului, de unde i-a intors pe jos lui Dan Alexa. „Cincearul” Rapidului a ratat sutul, insa, trimitand prea slab, pe jos, cu piciorul stang, fara sa ii puan prea mari probleme goalkeeper-ului Popa

’14 Ocazie imensa pentru „U” Cluj! Cojocnean a ratat din situatie de unu la unu cu portarul Danut Coman, tragand chiar in bratele rapidistului. Atacantul primise o pasa in spatele apararii echipei oaspete si il depasise si pe ultimul fundas, Vladimir Bozovic, insa finalizarea a lasat de dorit

‘6 Portarul giulestenilor, Danut Coman, prinde sutul expediat de Adrian Cristea de la aproximativ 25 de metri

‘5 Acelasi Herea este angajat cu o minge lunga in careul advers, ii ia fata adversarului direct, chiar in careul de sase metri si a intors in fata portii, dar Szukala a intervenit excelent si a respins balonul care se indrepta catre Surdu, aflat liber in fata portii goale

‘5 Rapidistii paseaza mult in acest inceput de meci, iar elevii lui Razvan Lucescu incearca sa faca si spectacol, „condimentand” jocul si cu cateva calcaie

‘3 Ovidiu Herea trimite primul sut catre poarta clujenilor, din marginea careului, insa mingea trimisa de „decarul” rapidist se duce peste buturile aparate de Marius Popa

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Universitatea Cluj si Rapid Bucuresti, din etapa a II-a a Ligii I

„U”: Popa – Achim, Szukala, Pele, Mendy – Pacurar, Bostina, Nasser – Cojocnean, Niculescu, Cristea;
Antrenor: Ionut Badea;

Rapid: Coman – Rui Duarte, Antonio, Burca, Bozovici – Apostol, Alexa, Herea – Deac, Sburlea, Surdu ;
Antrenor: Razvan Lucescu.