Dinamo – Varazdin 2-2 / "Cainii", tinuti in sah de niste anonimi

Elevii lui Liviu Ciobotariu au inceput meciul tare si au deschis scorul in al cincilea minut de joc, cand mijlocasul advers Susac a deviat balonul in proprie poarta. „Ros-albii” au ramas in atac si au pus presiune la poarta lui Krklec, iar majorarea scorului nu a intarziat. Cosmin Moti a facut 2-0 in minutul 17, cu o executie de exceptie, trimitand mingea in plasa portii croatilor dintr-o semi-foarfeca de manual. Croatii nu au emis pretentii pana in minutul 40, insa au reusit sa egaleze in ultimele cinci minute ale primei reprize. Prima data a marcat Sacer, dupa ce a ramas singur cu portarul Balgradean (’43), iar vedeta formatiei croate, Davor Vugrinec, a punctat dintr-o lovitura libera, in minutul 45+1.

Varazdin a continuat si in repriza secunda evolutia buna de pe finalul primului mitan, insa fara mari realizari. Dinamo si-a revenit si Gabriel Torje a zguduit bara portii croate (’55), la o minge respinsa gresit de goalkeeper-ul Krklec. Acelasi Torje a obtinut un penalty in minutul 60, insa golgeterul Danciulescu a ratat lovitura de la 11 metri. „Cainii” au avut si un gol anulat, pe motiv de offside, la o faza in care Danciulescu a fost gasit in offside de centrarea lui Marius Alexe. Croatii au inceput sa traga de timp cu fiecare prilej si s-au inchis in aparare pe final, iar „ros-albii” nu au mai reusit sa inscrie golul victoriei.

Fosta glorie a lui Dinamo, Cornel Dinu, a urmarit meciul de la fereastra Spitalului de Urgenta Floreasca, acolo unde este internat de 10 zile, din cauza unui infarct miocardic. „Mister” va suferi si o operatie pe inima, pentru a scapa de complicatiile atacului de cord pe care l-a suferit la jumatatea lunii. Cu toate acestea, Dinu si-a luat notite in timpul partidei si il va consulta pe tanarul antrenor al lui Dinamo, Liviu Ciobotariu, potrivit site-ului „ziare.com”.

Meciul retur va avea loc pe 4 august, la Varazdin. Dinamo are nevoie de o victorie sau un egal mai mare de 3-3 pentru a ajunge in play-off-ul pentru accederea in grupele Europa League.

Dinamo: Balgradean – L. Rus, Scarlatache, Moti, Diabate – Torje, D. Kone, C. Munteanu, Alexe – Danciulescu, Niculae;
Antrenor: Liviu Ciobotariu;

Varazdin: Krklec – Brlecic, Tkalcic, Glavina, Simek – Gluhak, Aganovic, Susac, Golubar – Vugrinec, Sacer.
Antrenor: Samir Toplak.