Copa America: Uruguay dobandeste cel de-al 15-lea titlu

Sambata, pe Estadio Ciudad de La Plata,  s-a disputat partida pentru locul trei dintre Peru si Venezuela, decizia fiind neasteptat de clara in favoarea primei echipei: 4-1 (1-0). Superioritatea invingatorilor s-a cristalizat dupa pauza, Venezuela jucand din minutul 49 cu un om in minus prin eliminarea lui Rincon. Cel mai bun de pe teren a fost Paulo Guerrero (Hamburg)  care a pregatit primul gol si a marcat alte trei ! Au inscris:  Chiroque (42 ), Guerrero (65, 89 , 90), respectiv Arrango (78). Paulo Guerrero conduce in clasamentul golgeterilor cu 5 goluri.

Finala dintre Uruguay si Paraguay a avut loc duminica seara pe Estadio Monumental Antonio Vespucio Liberti de la Buenos Aires. Arbitrului Salvio Fagundes Filho i s-au aliniat urmatoarele formatii:

Uruguay:
Muslera – M. Pereira, Lugano, Coates, M. Caceres – D. Perez (70 Eguen), Rios –  Gonzales,  A. Pereira (64 Cavani),  Forlan – Suarez;
Paraguay: Villar – Piris, da Silva, Veron, Marecos –  Ortigoza, Riveros, V. Caceres (64 H.Perez)– Vera (64 Estigarribia), Valdez, Zeballos (76 Barrios).

Echipa „celesta“ a inceput in forta si primul sfert de ora in care s-a instalat in jumatatea de teren adversa a fost incununat de succes, in minutul 11, sutul lui Suarez, din interiorul careului, fiind usor deviat de un aparator in poarta, 1-0. Jocul a fost apoi destul de dezlanat si aspru, in decurs de numai 12 minute: M. Caceres, Perez, V. Caceres si M. Pereira vazand cartonasul galben. Mai tarziu, Forlan si Suarez au mai avut cate o buna ocazie, pentru ca in minutul 42 capitanul echipei, Forlan, bine deschis in careu, sa majoreze scorul cu un sut sec, 2-0. Un avantaj mai mult decat meritat. In repriza secunda pe fondul unui joc echilibat, Paraguay a avut sansa reducerii din handicap prin Valdez, dar echipa Uruguayului a controlat partida cu siguranta si rutina. In ultimul, Forlan a majorat scorul, 3-0, dar pozitia in care a primit balonul a fost suspecta de ofsaid. Asadar victorie cu 3-0 (2-0) pentru echipa clar mai buna. In ultimele 10 minute, Paraguay a evoluat in 10 oameni datorita accidentarii cu Barrios.