Copa America: Brazilia se salveaza la limita …

Echipa Braziliei a scapat ca prin urechile acului de un blamaj, fiind tinuta in sah de echipa din Paraguayului. „Selecao“ a deschis scorul prin Jadson, jucatorul lui Sahtior Donetk in minutul 39, dar de dupa pauza doi fosti jucatori din Bundesliga, Roque Santa Cruz si Nelson Valdez au intors rezultatul. Brazilia a egalat cu greu in minutul 90 prin Fred. In aceeasi grupa B, Venezuela a invins Ecuador cu 1-0 preluand conducerea in clasament: Venezuela 4, Brazilia 2, Paraguay 2, Ecuador 1 punct. Ultimele meciuri, nu lipsite de suspens: Paraguay – Venezuela, Brazilia – Ecuador.

In grupa A, Columbia a invins Bolivia cu 2-0, fiind prima echipa calificata in faza eliminatorie. Cel mai bun de pe teren, atacantul „star“ al lui Porto, Radamel Falcao, care a marcat ambele goluri (14, 28). Bolivia este cu aceasta infrangere eliminata definitiv. Mare interes prezinta meciul Argentina – Costa Rica, echipa gazda avanmd neaparata nevoie de victorie. Clasamentul: Columbia 7, Costa Rica 3, Argentina 2 si Bolivia 1 puncte.

In grupa C urmeaza marti/miercuri intalnirile Chile – Peru si Uruguay – Mexico si ele cu caracter decisiv.