CM feminin de fotbal: Franta este prima semifinalista decisa dupa penaltiuri

ANGLIA – FRANTA 1-1 (0-0)

Bay-Arena Leverkusen. Spectatori: 25.000. Arbitru: Jenny Palmqvist (Suedia). Au marcat: J. Scott (59), Bussaglia (88). Cartonase galbene: Williams, E. White, J. Scott, Barsdley.

Anglia: Bardsley – A. Scott (81 Houghton), F. White, Stoney, Unitt (81 Raferty)– J. Scott, Williams,  Smith – Carney – Yankey (84 Asante) –  E. White;
Franta: Deville – Leipailleur, Georges, Viguier, Bompastor – Bussaglia, Soubeyrand (67 Thomis)– Abily, Necib (79 Bretingny, 106 Le Sommer), Thiney – Delie.

Dupa un inceput nervos, s-a cristalizat tactica de joc. Anglia a preferat baloanele in adancime catre varful E. White, mizand pe calitatile fizice ale acesteia. Ocazii de gol insa nu s-au ivit. De partea cealalta, Franta a actionat combinativ,pe axa Soubeyrand – Necib – Delie, din care s-au ivit doua mari ocazii de gol in minutele 25 prin Thiney si 30 prin Necib. Superioritate la finalizare cu 9 suturi la 2 pentru Franta. Un scor alb la pauza care a avantajat echipa insulara, jucatoarele „les bleus“ fiind evident superioare.

Dar nu ar fi fotbalul fotbal daca totul ar evolua linear. Contrar cursului jocului, Anglia a initiat un contraatac si pe fondul ezistarii apararii franceze, J. Scott a lobat balonul din  afara careului peste portarita iesita  in intampinare, 1-0 ! Jucatoarele franceze nu si-au pierdut cumpatul intarind compartimentul ofensiv si atacand in continuare cu si mai mult elan dar superioritatea teritoriala  a fost concretizata foarte tarziu, in minutul 88 prin Bussaglia.

Au urmat prelungirile, ramase fara decizie si, fireste, penaltiurile de departajare care au dat castig de cauza echipei franceze. FRA – ENG 4-3 (Abily rateaza, K. Smith 0-1; Bussaglia 1-1, Carney 1-2; Thiney 2-2, Stoney 2-3; Bompastor 3-3, Rafferty rateaza; Le Sommer 4-3, K. White rateaza…