Sageata Navodari – Vointa Sibiu 0-0 / Promovarea, inca indecisa

Sageata a dominat in prima jumatate a meciului, aruncand mai multe mingi catre careul sibian, insa nu a existat nicio ocazie mare la poarta lui Zavoi. Apararea formatiei antrenate de Alexandru Pelici a rezistat foarte bine si a confirmat jocul defensiv bun afisat si pe parcursul sezonului, cand a incasat doar 17 goluri in 28 de etape. Dupa o jumatate de ora, Vointa a aratat ca poate sa fie si periculoasa, dar sutul trimis de Beza de la circa 30 de metri a lovit bara portii echipei gazda. Sageata a mai avut cateva „zvacniri” pana la pauza, insa prea putine realizari, iar cele doua formatii au intrat la cabine cu scorul de 0-0.

Acelasi scenariu si dupa pauza, cu gazdele la carma jocului, incercand sa perforeze poarta Vointei. Jianu a avut prima tentativa a mitanului secund, in minutul 50, insa a fost blocat in momentul in care incerca sa reia spre poarta. Itu a ratat cea mai mare ocazie a partidei (’56) dupa ce a scapat singur cu portarul Zavoi, insa sutul sau din marginea careului mic a fost blocat de goalkeeper. Sageata putea sa primeasca si un penalty in minutul 80, la o faza in care Jianu a fost atins de portar, dar arbitrul Alexandru Tudor a considerat ca jucatorul gazdelor a simulat si i-a aratat cartonasul galben. Ultima ocazie le-a apartinut sibienilor, in minutul 89, dar Bunea nu a reusit sa prinda spatiul portii cu un sut dintr-o pozitie buna.

Meciul s-a incheiat cu scorul de 0-0, iar ultima componenta a sezonului viitor de Liga I se va decide miercuri, la capatul mansei a doua din barajul pentru promovare.

Sageata: Fl. Olteanu – C. Dinu, Gosa, Fl. Popa, L. Turcu, – Bold, Dalbea, V. Apostol,  Vezan – M. Jianu, Itu;

Vointa: Zavoi – Forika, C. Apostol, N. Grigore –  Bunea, Beza, Tatar, Martinescu, C. Lungu – I. Popa,  Hardau.