Tenis/Wimbledon: Finala fetelor, o disputa intre „uriasele“ Sarapova si Kvitova

Semifinala dintre Petra Kvitova CZE si Viktoria Azarenka BLR a pus in scena la inceput o jucatoare extrem de precisa, cu servicii perfecte si retururi castigatoare, adica tenismena ceha care a invins clar cu 6-1. Azarenka a reusit sa se revanseze in setul urmator cu 6-3, dar s-a vazut ca jocul ei sufera prin imprecizie. Setul al treilea, exceptand 2-3 momente de suspens, a fost la discretia invingatoarei. Sportiva ceha in varsta de 21 de ani realizeaza prin calificarea intr-o finala Grand Slam  cel mai mare succes din tanara ei cariera.

In meciul Maria Sarapova RUS – Sabine Lisicki GER, castigatoarea din anul 2004 a marelui turneu, pe vremea cand era in varsta de  numai 17 ani,  a pornit  favorita confirmand pana la urma  acest rol, chiar daca debutul ei a fost mai mult decat anevoios. Lisicki a inceput mai bine si a condus cu 3-0, de la 4-4 „Masha“ facand break-ul necesar victoriei.Tenismena rusa nu a prins o zi prea buna, mai ales serviciul a cauzat mari probleme ea comitand  o duzina  si jumatate de duble greseli. Scor: 6-4, 6-3. Dupa victoriile de la Wimbledon (2004), Flushing Meadow (2006) si Melbourne (2010), Sarapova ataca cel de-al patrulea titlu Grand Slam.