Nadal, rege pe zgura! Al saselea Roland Garros pentru "Rafa"

Federer a inceput perfect si parea sa nu ii dea sanse lui Nadal. A condus cu 4-0 in primul set, insa a gresit o minge de set la 5-2 si ibericul a revenit in forta, castigand cinci game-uri la rand si setul, in cele din urma, scor 7-5. „Rafa” si-a adjudecat la tie-break setul al doilea, dupa o intrerupere cauzata de o scurta ploaie – la scorul de 5-4, 40-40.

Setul al treilea a semanat cu primul, numai ca rolurile au fost inversate Nadal a inceput in forta si s-a stins pe parcurs, iar Federer a castigat cu 7-5, dupa ce ibericul a condus cu 4-2. Sperantele elvetianului au fost spulberate, insa, intrucat spaniolul a defilat in cel de-al patrulea set, pe care l-a castigat cu 6-1.

„Rafa” a obtinut, astfel, cea de-a 17-a victorie in fata lui Federer, in 25 de intalniri. De asemenea, tenismenul iberic l-a egalat pe Bjorn Borg, care a triumfat tot de sase ori in Open-ul Frantei.

„Este fantastic sa castig aceasta finala impotriva jucatorului care este cu siguranta cel mai din lume, cel mai bun din istorie. Roland Garros este un turneu foarte special si extraordinar pentru mine”, a spus Rafael Nadal, la finalul intalnirii de duminica.