CM de hochei pe gheata / O finala nordica: Suedia – Finlanda

Cehia si Suedia au furnizat o partida extrem de disputata in care decizia s-a cristalizat abia in ultima treime. Dupa o treime alba, cehii au inceput mai bine a doua parte deschizand scorul in primul minut  prin Elias. Berglund a egalat dupa patru minute, iar spre final Backlund a adus echipa „Tre Kronor“ in avantaj. Ultima treime a fost dramatica, campioana mondiala „en titre“ luptand ecorm pentru obtinerea egalarii si eventual a prelungirilor. Numai ca echipei lui Jagr & Co. i-au cam lipsit ideile, adesea precipitarea a condus la situatii de contraatac favorabile suedezilor. Pe care acestia le-au fructificat in min.49 si 53 prin Ericsson si Krüger. Meciul era jucat, golurile lui Elias (55) si respectiv Berglund in ultimul  minut cand cehii scosesera portarul aducand un jucator de camp in plus nu au mai insemnat decat o… cosmetica a scorului. CZE – SWE 2-5 (0-0, 1-2, 1-3).

Partida dintre Rusia si Finlanda a fost castigata clar de echipa scandinava care cu o trupa tanara si angajata a reusit un joc de clasa, „eroul“ intalnirii fiind tanarul de 19 ani Mikael Granlund care a deschis scorul in min.24 printr-un gol care scrie istorie. Acesta, aflat in spatele portii ruse, a potrivit pucul pe crosa ridicandu-l ca pe un… faras in poarta, uluiund coechipierii, adversarul si publicul! Rusii s-a straduit sa egaleze dar au fost extrem de vulnerabili in aparare fiind amendati inca de doua ori prin doi dintre cunoscutii golgeteri Lajunen (48) si Immonen (50). Dupa jocul bun din partida cu Canada de data aceasta multipla campioana a dezamagit. RUS – FIN 0-3 (0-0, 0-1, 0-2).

Finala Suedia – Finlanda are loc duminica de la ora 21:30 la Bratislava, dupa masa de la ora 17:00 avand loc partida pentru medaliile de bonz intre Cehia si Rusia.

Suedia a reusit de-a lungul anilor sa castige titlul de 8 ori, avand in palmares, de asemenea, 18 medalii de argint si 16 de bronz. Finlanda a obtinut pana acum un singur titlu (1995), 6 medalii de argint si 3 de bronz. Cele doua s-au mai aflat in doua randuri in finala fata-n fata in anii 1992 si 1998, succesul fiind de fiecare data de partea suedezilor.