CM de hochei pe gheata: Partide de mare atractie in sferturile de finala

In grupa E, Slovacia a incheiat participarea la aceasta editie obtinand o victorie de adio in fata Danemarcei cu 4-1 (2-0, 0-0, 2-1) ceea ce insa nu a putut alina dezamagirea numerosilor suporteri ai gazdelor care ar fi dorit sa-si vada echipa in faza finala a competitiei. Cum echipele calificate erau deja cunoscute, partidele Rusia – Finlanda 2-3 (2-0, 0-2, 0-0) dupa executarea penaltiurilor de departajarte si Germania – Cehia 2-5 (1-2, 0-3, 1-0) aveau de rezolvat doar ordinea in grupa.

Clasamentul: Cehia 15, Finlanda 10, Germania 8, Rusia 7, Slovacia  3, Danemarca 2.

Grupa F
a avut la randul ei de desemnat a patra calificata in sferturi si aceasta a fost cum era de asteptat Norvegia, clara invingatoare cu 5-2 (3-1, 1-1, 1-0) in fata Frantei. De remarcat prestatia norvegianului Holtet, cel mai bun om de pe gehata, cu patru goluri marcate. In celalalte doua meciuri: Elvetia – USA 5-3 (2-1, 2-1, 1-1) si Canada – Suedia 3-2 (2-1, 0-1, 1-0)

Clasamentul: Canada 13, Suedia 10, Norvegia 8, USA 7, Elvetia 6, Franta 1.

Dupa aceste rezultatele in sferturile de finala, la Bratislava vor avea loc  urmatoarele intalniri:

11 mai: ora 17,15: Cehia – USA;  ora 21,15: Suedia – Germania
12 mai: ora 17,15: Canada – Rusia; ora 21,15:  Finlanda – Norvegia

Dupa cum se vede, Cehia – USA si mai ales Canada – Rusia promit comfruntari de mare atractie, cunoscand rivalitatea adversarelor dar si valoarea lor, foarte multi jucatori activand in echipe de frunte din NHL.