Europa League: In finala o disputa inte Porto si Braga!

Villarreal – Porto 3-2 (1-1)

Estadio El Madrigal. Spectatori: 20 000. Arbitru: Gianluca Rocchi (Italia). Au marcat: Cani (17), Hulk (40), Falcao (48), Capdevilla (75), Rossi (80, din penalti). Cartonase galbene: Falcao, Sapunaru, Bruno, Mubarak, Otamendi, Micael.

Villarreal: Lopez – Mario, Musacchio, Bruno, Capdevilla – Cani, Matilla (57 Mubarak), Cazorla – Rossi, Ruben, Nilmar (67 Senna);
Porto: Helton – Sapunaru, Rolando, Otamendi, Perreira – Guarin, Fernando (61 Micael), Moutinho (23 Souza)– Hulk, Falcao, C. Rodriguez (32 J. Rodriguez).

Spaniolii s-a dezlantuit in atac din primul minut gandind probabil impovarati totusi de handicapul de patru goluri ca in fotbal totul este posibil. Presiunea la poarta lui Helton a fost enorma, sapte suturi in numai cateva minute, uriasul dintre buturi fiind obligat la interventii spectaculoase. In minutul 17 el a fost insa invins, balonul centrat de Rossi fiind reluat in poarta de la circa 10 metri de Cani, 1-0. Porto a reusit sa echilibreze jocul, a atacat insistent reusind sa restabileasca egalitatea prin Hulk cu contributia lui Musacchio din picioarele caruia balonul a fost deviat in plasa, 1-1. Din acest moment elanul gazdelor a scazut vizibil, misiunea refacerii diferentei devenind tot mai putin realista.

Imediat dupa pauza, internationalul columbian Falcao a reusit  sa inscrie dupa un contraatac, 1-2, clarificand definitiv calificare meritata a campioanei portugheze, o certa favorita pentru izbanda finala. Falcao reuseste astfel 16 goluri in Europa League, depasind fostl record detinut din anul 1996 de germanul Jürgen Klinsmann cu 15 goluri. Villarreal a luptat in continuare pentru… onoare reusind sa intoarca rezultatul prin Capdevilla si Rossi, ultimul transformand un penalti acordat in mod just la un fault in careu comis de

Braga – Benfica 1-0 (1-0)

Estadio Municipal de Braga. Spectatori: 25 000.  Arbitru Martin Atkinson (Anglia). Au marcat: Custodio (18).  Cartonas egalbene: Silvio, Peixoto, Coentrao, Luisao, Artur, Paulao, Perreira.

Braga: Artur – Garcia, Paulao, Rodriguez, Silvio – Custodio, Viana – Alan, Mossoro (80 Kaka), Lima (73 Salino) – Meyong (87 Barbosa);
Benfica: Roberto – Perreira, Luisao, Jardel, Coentrao – Garcia – Martins (81 Kardec), Gaitan, Peixoto (58 Jara) – Saviola (86 Menezes), Cardozo.

Echipa „mai mica“ a luat jocul de la inceput pe cont propriu supunand „marea“ Benfica unei puternice  ofensive si cu succes. Aproape in acelasi timp cu golul marcat in meciul paralel, Braga a reusit unicul gol al reprizei. La un corner executat de pe partea dreapta, Custodio s-a inaltat peste  toti ceilalti jucatori reluand balonul cu capul in poarta, 1-0. Dezavantajul anulat si pentru moment calificarea asigurata au determinat Braga la precautie, Benfica preluand initiativa. Saviola si Coentrao au ratat mari ocazii, o data balonul sutat de Saviola lovind radacina barei.

Acelasi mod de joc si dupa pauza, Benfica a alergat pur si simplu dupa egalare dar fara suficienta claritate Braga aparandu-se exact si nu numai atat dar avand chiar ocazii excelente de a majora scorul, Roberto salvand in doua randuri. Calificandu-se in finala, Braga obtine cel mai mare succes din istoria acestei grupari.

Finala are loc miercuri, 18 mai la  Dublin.