Victoria Branesti – Vaslui 1-3 / Vasluienii continua asaltul pentru prima pozitie

„Galben-verzii” au inscris prin Wesley Lopes (‘3), Gabriel Canu (’65) si Adailton (’88), iar pentru gazde a punctat Dorinel Popa (’12).

Wesley a deschis scorul rapid, in minutul al treilea, cand a profitat de o respingere gresita a apararii ilfovenilor, la un corner al Vasluiului si a trimis imparabil din centrul careului. Dupa forcing-ul de inceput al echipei antrenate de Viorel Hizo, Dorinel Popa a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj cu un sut direct din lovitura libera (’12). 1-1 a fost si scorul pauzei, chiar daca gazdele au asaltat poarta lui Bordeanu, cel care avea sa fie schimbat inaintea debutului reprizei secunde, din cauza unei accidentari.

Inevitabilul a venit in minutul 65, cand Vasluiul a inscris pentru 2-1 prin Gabriel Canu, care a reluat ciudat o centrare din corner si a scuturat plasa portii aparate acum de Stoicescu. Brazilianul Adailton a inceput meciul ca rezerva, insa a intrat pe parcurs si a inchis tabela in minutul 88, cu un vole din careu, dupa o pasa de la Silviu Balace. Sud-americanul a lovit si vinclul in prelungiri, insa istoria meciului era deja scrisa.

Dupa aceasta victorie, vasluienii urca pe primul loc, la un punct peste Politehnica Timisoara si la doua peste Otelul Galati, insa acestea doua au un meci in minus.

Victoria: Bordeanu – Lorincz, Iacob, Bar, Maghici – Olariu, Popa, Todoran, Nicola – Oprea, Calintaru;
Antrenor: Ciprian Urican;

Vaslui: Kuciak – Milanov, Papp, Canu, Annang – Campano, Pavlovic, Costin, Sanmartean – Bello, Wesley;
Antrenor: Viorel Hizo.