Europa League: O finala lusitana este aproape sigura, iar Porto este marea favorita

Si nu fara un efect concret, pentru ca indiferent de deznodamantul general prin punctele realizate aceasta tara a dobandit o pozitie fruntasa in ierarhia UEFA obtinand dreptul de a inscrie trei echipe in viitoarea editie a Champions League, ceea ce nu este putin…

Porto – Villarreal 5-1 (0-1)

Estadio de Dragao. Spectatori: 35 000. Arbitru: Björn Kuipers (Olanda).
Au marcat: Cani (44), Falcao (49, din penalti, 67, 75, 85), Guarin (61).
Cartonase galbene: Hulk, Fernando, Valero, Lopez, Catala, Helton.

Porto: Helton – Sapunaru, Rolando, Otamendi, Pereira – Guarin (79 Souza), Fernando, Moutinho – Hulk (84 R. James), Falcao, Rodriguez (71 Varela);
Villarreal: Lopez – Mario, Musacchio, Marchena, Catala – Soriano, Valero (67 Wakaso) Cazorla, Cani (71 Matilla)– Nilmar (71 Ruben), Rossi.

Formatia gazda, virtuala campioana a Portugaliei cu un avans dezarmant in clasament, a condus de la inceput ostilitatile, avand bune ocazii prin Hulk, Falcao si Sapunaru, dar de fiecare data portarul Lopez s-a aflat la datorie. Echipa spaniola a contraatacat periculos, mai ales pe flancul stang al apararii adverse si pana la urma cu succes. Nilmar a centrat la Cani, inflitrat in careu si acesta profitand de ezitarea apararii a marcat din apropiere, 0-1, un scor oarecum surprinzator dar nu nemeritat.

Porto a egalat imediat dupa pauza, Falcao patruns in careu si a fost faultat de portarul Lopez si tot el a transformat cu siguranta penaltiul acordat pe drept, 1-1. Porto si-a gasit apoi cadenta supunand Villarreal la o presiune neobinsuita si golurile au cazut. A marcat cu capul Guarin si din nou Falcao, de trei ori consecutiv, ultimele doua cu capul in urma unor plonjoane spectaculoase. Falcao inscrie astfel golurile sale cu nr. 12, 13, 14 si 15 (!) in actuala competitie ! Si printre cele patru goluri ale sale un hattrick fara cusur !

Benfica – Braga 2-1 (0-0)

Estadio de Sport Lisboa e Benfica. Spectatori: 60 000. Arbitru: Craig Thomson (Scotia).
Au marcat: Jardel (51), Vandinho (54), Cardozo (60).
Cartonase galbene: Garcia, Rodriguez, Vandinho, Aimar.

Benfica: Roberto – Pereira, Jardel, Luisao, Coentrao – Aimar, Garcia – Martins (65 Gaitan), Peixoto (65 Jara) – Saviola, Cardozo;
Braga: Artur – Garcia, Rodriguez, Paulao, Silvio – Viana (62 Mossoro), Vandinho – Salinho, Alan – Meyong (56 Custodio), Lima (84 Kaka).

Mai echilibrat decat ne-am fi asteptat, mai ales in prima parte a intalnirii, Braga in fapt „out-sider“ in aceasta confruntare a jucat de la egal la egal, avand chiar unele bune situatii de a marca, in ansamblu insa Benfica a fost mai aprtoape de a realiza un avantaj. Inceputul reprizei secunde a gasit formatia gazda mai activa in atac si rezultatul s-a aratat imediat. Maxi a centrat in careu, Cardozo a reluat
balonul cu capul in bara, iar mingea revenita in teren a fost impina in plasa de Jardel, 1-0. Bucuria gazdelor a tinut exact 3 minute. In urma unei lovituri libere executate de Viana, Vandinho a trimis mingea cu capul in poarta de la aproape 15 metri, fara sansa pentru portarul Roberto, 1-1. Cu o magistrala lovitura libera directa, Cardozo a restabilit apoi diferenta, 2-1, sase minute mai tarziu. Scorul strans face calificarea in continuare deschisa.

Returul celor doua partide are loc la 5 mai si dupa rezultatele de joi seara se profileaza cu certitudine o confruntare portugheza in finala care va avea loc la Dublin.