Champions League: Meci sub asteptari dar victorie clara si meritata pentru Barcelona

Real Madrid – Barcelona 0-2 ( 0-0)
A marcat: Messi (76, 87).
Real: Casillas – Arbeloa, Ramos, Albiol, Marcelo – Alonso,  Pepe, Diarra – Özil (46 Adebayor) – di Maria, Ronaldo;
Barcelona: Valdes – Alves, Busquets, Pique, Puyol – Mascherano, Xavi, Keita – Pedro (71 Affelay), Messi, Villa (90 Roberto).
Stadion: Santiago Bernabeu.
Spectatori: 71 000.
Arbitru: Wolfgang Stark (Germania).
Cartonase galbene: Arbeloa, Ramos, Mascherano, Adebayor.
Cartonas rosu: Pepe.

Jocul a demarat cu toata intensitatea inca in  primele cinci minute Xavi si Ronaldo verificand vigilenta celor doi portari, Casillas si Valdes. Real a pus insa accentul principal pe fortificarea defensivei, in timp ce Barcelona prin posesia prelungita a balonului a cautat brese in apararea madrilena. In aceasta parte a jocului ritmul a fost sustinut, dar fazele de poarta au cam lipsit. Singura faza cu adevarat periculoasa s-a consumat in minutul 25 cand Casillas a aparat cu greu sutul puternic si plasat al lui Xavi. Multe dueluri pentru balon au fost deosebit de aspre dar arbitrul a cautat sa rezolve conflictele fara a arata cartonasul galben. Pana in min.40 cand prima „victima“ a fost Arbeloa.

Altercatiile au continuat insa in drumul spre cabine, Pinto de la Barcelona a lovit un adversar vazand cartonasul rosu, sanctiune fara urmari imediate in masura  in care Valdes si-a putut pastra pozitia in poarta pana in final, catalanii ramanand fara portar de rezerva.

Dupa pauza aspectul intalnirii nu s-a schimbat, Barcelona a facut jocul, iar Real s-a concentrat pe posibilitatile de contraatac, dar „sarea si piperul“ adica golurile au lipsit cu desavarsire pana in final. Dupa o ora de joc, Real a ramas in 10 oameni, Pepe fiind eliminat in urma unui fault grosolan asupra lui Alves. Protestand prea vehement la aceasta decizie, antrenorul Jose Mourinho a fost trimis in tribuna. O data cu intrarea in ultimul sfert de ora s-a marcat si unicul gol al partidei. Affelay a demarat pe partea dreapta a centrat in careul mic si Messi a  reluat sigur in  poarta cu toata opozitia lui Ramos, 0-1. Unsprezece  minute mai tarziu, Lionel Messi a salvat fotbalul marcand dupa o spectaculoasa actiune personala al doilea gol, un gol frumos, stabilind scorul  cu care Barcelona ia o optiune serioasa pentru  calificarea in finala.

Partidele retur au loc marti, 3 mai: Barcelona – Real si miercuri, 4 mai. Manchester United – Schalke.