CFR Cluj – SC Vaslui 1-0 / Campioana, la a doua victorie din 2011

Oaspetii au inceput in forta si au semanat pericol la poarta lui Minca in primele 10 minute prin Adailton, insa goalkeeper-ul „feroviarilor” a fost de netrecut. Campioana a intors jocul si a fost la un pas sa deschida scorul in mai multe randuri, prin Emmanuel Kone (’16 – sut in Papp, de la 16 metri), Diogo (’17 – ratare din 7 metri, desi se afla singur) si Bus (’18 – sut in portar, din apropiere). Penalty-ul din minutul 28 a fost obtinut de Bastos, care a fost faultat de Farkas. Dupa ce campioana a deschis scorul, oaspetii s-au aruncat in atac si numai impecabilul Minca si uluiala lui Farkas au facut ca „visiniii” sa intre in avantaj la cabine.

Repriza a doua i-a avut tot pe vasluieni in prim-plan, insa golul egalarii nu a venit, cu toate ca Yero Bello a avut o sansa incredibila in minutul 58, dar sutul sau in forta a fost blocat cu un reflex uluitor de Minca. Au mai avut si gazdele doua ocazii, insa goalkeeper-ul Kuciak s-a opus la sutul puternic al lui Nicoara (’76), iar „bomba” lui Sixto Peralta nu a prins spatiul portii.

CFR Cluj obtinuse ultima victorie pe 20 martie, pe teren propriu, scor 2-0 in fata ultimei clasate, Sportul Studentesc. Acestea sunt singurele doua succese obtinute in 2011 de echipa care a cucerit titlul de campioana in sezonul trecut.

Echipe:

CFR: Minca – Panin, Cadu, Diogo, Rada – Kone, Peralta, Sare, Nicoara (Bud ’81) – Bastos (Kivuvu ’74) – Bus (Hora ’64);
Antrenor: Alin Minteuan;

Vaslui: Kuciak – Papp (Temwanjera ’69), Canu, Farkas, Balace – Gheorghiu (Milisavljevici ’59), Genchev (Pavlovici ’30), Wesley, Sanmartean – Adailton, Belo;
Antrenor: Viorel Hizo.