Copa del Rey: Ronaldo aduce victoria lui Real in prelungiri

In disputa directa ele s-au aflat in finala de cinci ori, catalanii conducand cu …3-2. Asadar toate motivele ca madrilenii sa doreasca cu ardoare victoria, de data aceasta succesul surazand lui Real care castiga primul titlu al sezonului.

Jocul a fost darz de la inceput,  suturile de la distanta ale lui Özil si Xavi au animat galeriile dar partida nu a atins valoarea asteptata. Madrilenii s-au plasat aproape de adversari impiedicand vizibil jocul cu pase scurte al catalanilor. Pe alocuri au existat dueluri la limita regulamentului, Pepe si Pedro vazand cartonasul galben. Sansele din final ale lui Ronaldo si Pepe ar fi putut aduce conducerea lui Real, dar in ansamblu prima repriza a fost dezamagitoare.

Nici repriza secunda nu a adus spectacolul asteptat. Prudenta a caracterizat evolutia celor doua echipe, iar schimbarile efectuate nu au avut darul de a contribui la cresterea calitatii. Totusi, echipa catalana a pus ceva mai mult accent pe ofensiva avand cateva situatii mai bune prin Messi, Villa si Iniesta, ea a si marcat o data prin Pedro dar a fost ofsaid. Finalul mai bun al catalanilor a fost evident dar insuficient pentru a decide intalnirea in timpul celor 90 de minute. Prelungirile au fost dramatice ca intre doi boxeri fara garda, fiecare echipa a avut sansa ei, dar decisiva a fost reluarea balonului cu capul de Ronaldo la centrarea lui di Maria in minutul 103, cel mai scump fotbalist din istorie marcand unicul gol al intalnirii, 0-1.

Intalnirea de pe Estadio de Mestafa din Valencia, a fost urmarita de 55 000 de spectatori si condusa de cunoscutul arbitru Alberto Undiano Mallenco. Cele doua echipe au aliniat formatiile:

Barcelona: Pinto-Alves, Mascherano, Pique, Adriano – Xavi, Busquets (Keita), Iniesta – Pedro, Messi, Villa (106 Affelay);
Real: Casillas – Arbelo, Ramos, Carvalho (120 Garay), Marcelo – Alonso, Khedira (104 Granero) –  Pepe, Özil (70 Adebayor)– di Maria, Ronaldo.

Seria celor patru partide dintre Barcelona si Real continua in semifinala Champions League la 27 aprilie si 3 mai…