FINAL / Sportul – Steaua 1-2 / Chin cu "lanterna rosie"

„Ros-albastrii” au inceput slab partida si nu si-au creat nicio ocazie clara in prima repriza, una dominata clar de „lanterna rosie”, care nu a reusit sa fructifice, insa, oportunitatile pe care si le-a creat.

Elevii lui Sorin Cartu nu s-au regasit nici in debutul reprizei secunde, iar prima loc ocazie a aparut in minutul 62, cand lovitura de cap a lui Marius Onofras a fost aparata cu greu de Viciu, portarul gazdelor. La doar trei minute, Sportul deschidea scorul prin Cristian Irimia, care a inscris cu un vole de senzatie din interiorul careului. Nici macar golul primit nu a parut sa ii trezeasca pe stelisti, care s-au insufletit abia dupa intrarea pe teren a brazilianului Maicon (’73). Sud-americanul a egalat in minutul 80, cu o lovitura de cap din apropiere, dupa o lovitura libera de la mare distanta. Tot Maicon a dat lovitura pentru Steaua, inscriind pentru 1-2 si evitand un scor rusinos pentru „militari”. Brazilianul a preluat in careu si l-a executat pe Viciu cu un sut la colt (’86), tragand cortina peste un meci slab facut de stelisti, per total.

In urma acestei victorii, Steaua urca pe locul al patrulea, cu 46 de puncte, in timp ce „studentii” raman cu 14 puncte, pe ultima pozitie a clasamentului.

Iata desfasurarea partidei:

’90+3 Fluier final al meciului

’90+3 Pablo Brandan blocheaza excelent o minge care se indrepta catre Ferfelea, aflat intr-o pozitie excelenta

’90 De la margine se arata trei minute de prelungire

’89 Ultima modificare la gazde: iese Postolache si intra Nae

’86 GOOOL Steaua !!! Maicon realizeaza „dubla” si ii salveaza pe stelisti de la un rezultat rusinos. Sud-americanul a apucat sa si preia in careu, inainte de a-l executa pe Viciu cu un sut la colt

’82 Cristian Irimia este pe cale sa il imite pe Maicon, insa Tatarusanu este atent si prinde balonul care se indrepta catre gol

’81 Cartonas galben pentru Eric Bicfalvi

’80 GOOOL Steaua !!! Maicon readuce egalitatea pe tabela de marcaj. Brazilianul a reluat cu capul o centrare din lovitura libera si a punctat pentru 1-1

’79 Schimbare la Sportul: iese Tiberiu Balan si intra Rusu

’76 Postolache trage de timp si incaseaza un cartonas galben

’75 Maicon primeste un cartonas galben la doar doua minute de la intrarea pe teren, dupa un fault asupra lui Maxim

’75 Tatarusanu prinde fara probleme un sut trimis de Postolache

’73 Ultima modificare la Steaua: iese Iasmin Latovlevici (fundas lateral) si intra Maicon (atacant)

’70 Maxim trage peste poarta dintr-o lovitura libera din marginea careului, usor acordata de arbitrul central la o cadere a lui Curelea de langa George Galamaz

’65 GOOOL Sportul !!! „Studentii” deschid scorul in Regie prin Cristian Irimia. Mijlocasul a punctat cu vole de exceptie din interiorul careului, prin care a catapultat mingea in vinclul portii steliste

’62 Sansa de gol pentru Steaua! Viciu a avut emotii la lovitura de cap a lui Marius Onofras, insa a reusit sa prinda balonul langa bara. Noul intrat a trimis la poarta din centrarea lui Cristian Tanase

’56 Cartonas galben pentru Tiberiu Balan, dupa un fault comis asupra lui Eric Bicfalvi

’54 O noua modificare la oaspeti: iese Laurentiu Marinescu si intra Marius Onofras

’54 Ocazie mare pentru Sportul! Irimia a reluat cu capul din apropiere, insa a trimis prea sus, iar mingea a cazut pe plasa portii aparate de Ciprian Tatarusanu

’46 Schimbare la Steaua: iese Nicolae Dica si intra Mihai Radut

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza in Regie, acolo unde Sportul Studentesc si Steaua Bucuresti se afla la egalitate, scor 0-0

’45 Postolache suteaza direct in bratele lui Ciprian Tatarusanu, din interiorul careului

’44 Prima schimbare a partidei este efectuata de Sportul Studentescu: iese Patriche si intra Raul Ciupe. Patriche s-a accidentat la faza in care a incasat cartonasul galben si nu mai poate continua

’41 Cartonas galben pentru Patriche

’36 Curelea trece pe langa minge in marginea careului de sase metri al Stelei si nu poate sa reia in poarta lui Tatarusanu

’31 Fundasul stelist George Galamaz blocheaza bine un sut trimis de Farmache, din marginea careului, dupa o serie buna de combinatii a gazdelor

’30 Stelistii incearca sa se apropie decisiv de poarta gazdelor, dar Sportul se apara bine in prima jumatate de ora

’23 Viciu respinge cu greu un sut trimis de Nicolae Dica din lovitura libera

’20 Portarul gazdelor, Viciu, intervine foarte bine in fata lui Marinescu, la o incercare de „un-doi” a acestuia cu Nicolae Dica, in careul „studentilor”

’19 Tatarusanu prinde cu siguranta, de aceasta data, o deviere pe spate a lui Ferfelea, la o centrare a lui Patriche

’19 Sportul apare periculos in careul stelist, insa Geraldo Alves reuseste sa respinga in-extremis, dupa o iesire slaba pe centrare a portarului Ciprian Tatarusanu

’15 Sut de la distanta al lui Iasmin Latovlevici, insa fundasul de banda stanga al Stelei trimite alaturi de poarta

’10 Meci linistit in aceste prime 10 minute. Jucatorii celor doua formatii incearca sa se apropie decisiv de careul advers, insa niciuna dintre combatante nu a avut vreo ocazie importanta

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Sportul Studentesc si Steaua Bucuresti, din etapa a XXVII-a a Ligii I

Echipele:

Sportul: Viciu – Farmache, Ratiu, Patriche, Maxim – Irimia, A. Lungu, Postolache, Ferfelea – Balan – Curelea
Director tehnic: Gheorghe Multescu;

Steaua: Tatarusanu – Martinovici, Geraldo, Galamaz, Latovlevici – Bicfalvi, Brandan – Marinescu, Dica, Tanase – Bilasco
Antrenor: Sorin Cartu.