FINAL / Otelul – Dinamo 3-3 / "Cainii" au "ciupit" un punct pe terenul fostului lider

Gruparea moldava a deschis scorul in minutul 30, cand Liviu Antal a profitat de o iesire gresita la offside a apararii dinamoviste si l-a invins pe Balgradean cu un sut in forta din interiorul careului, dupa o preluare pe piept. „Ros-albii” au egalat repede, prin Catalin Munteanu, care a punctat cu o lovitura de cap din centrarea perfecta a lui Marius Alexe.

1-1 a fost scorul la pauza, iar galatenii au inceput in forta repriza secunda. Gabriel Giurgiu i-a readus in avantaj pe elevii lui Dorinel Munteanu cu un sut puternic din careu (’53), iar Marius Pena a facut 3-1 dupa numai un minut. Fundasul dinamovist Cosmin Moti a gresit copilareste in apropierea careului si a pierdut balonul in fata lui Antal, care i-a pasat noului intrat, iar acesta a trimis mingea elegant pe langa portarul bucurestenilor. Gazdele i-au tinut minute bune departe de poarta lui Grahovac pe baietii lui Andone, insa au cedat pe final. Tanarul Tucudean – introdus in minutul 71 – a redus din diferenta cu o executie de finete, trimitand un lob din 16 metri peste goalkeeper-ul advers (’86). Dragos Grigore a detonat bomba la Galati, egaland la trei dupa o lovitura de colt executata de Vlad Munteanu, chiar in minutul 90! Grahovac are pe constiinta golul egalizator al „cainilor”, din cauza ca a iesit pe sub minge la centrarea din corner.

Iata desfasurarea partidei:

’90+4 Fluier final al meciului

’90 De la margine se arata patru minute de prelungire

’90 GOOOL DINAMO !!! Oaspetii egaleaza in-extremis. Dragos Grigore este cel care a trimis in poarta Otelului, in urma unui corner. „Cainii” au egalat dupa o greseala mare a portarului Grahovac, care a iesit pe sub centrarea trimisa de Vlad Munteanu din lovitura de colt

’89 Ultima modificare la Otelul: iese Filip si intra Sarghi

’86 GOOOL DINAMO !!! Tucudean reduce din diferenta si oaspetii reintra in meci. Atacantul intrat pe parcursul reprizei a doua a inscris cu o bolta din marginea careului, trimitand mingea peste portarul Grahovac

’83 Ultima schimbare la Dinamo: iese Elis Bakaj si intra Vlad Munteanu

’76 Ionel Danciulescu ii aseaza mingea cu pieptul lui Tucudean, la aproximativ 25 de metri, insa tanarul atacant dinamovist nu a prins sutul asa cum si-ar fi dorit, iar balonul s-a scurs pe langa bara din dreapta portii aparate de Grahovac

’72 Modificare si la Otelul: iese Liviu Antal si intra Iorga

’71 O noua schimbare la Dinamo: iese Liviu Ganea si intra Tucudean

’69 Ionel Danciulescu suteaza puternic, insa nu prinde spatiul portii

’64 Schimbare la Dinamo: iese Andrei Margaritescu si intra Ionel Danciulescu

’63 Portarul dinamovist Balgradean prinde cu siguranta un sut trimis direct pe poarta de Salageanu, din lovitura libera

’59 Liviu Ganea ii aseaza la sut lui Catalin Munteanu, insa acesta trimite slab, din coltul careului mare, iar Grahovac culege mingea de pe gazon

’55 Cartonas galben pentru Marius Pena, care a sarbatorit golul dandu-si tricoul jos

’54 GOOOL OTELUL !!! Marius Pena duce scorul la 3-1, dupa o eroare imensa a apararii dinamoviste. Cosmin Moti a pierdut copilareste in fata lui Liviu Antal, in flancul stang al apararii dinamoviste, iar mijlocasul gazdelor i-a pasat in pozitie excelenta lui Pena, care l-a executat fara probleme pe portarul dinamovist Balgradean

’53 GOOOL OTELUL !!! Gabriel Giurgiu inscrie si readuce gazdele in avantaj. Mijlocasul Otelului a punctat cu un sut puternic la coltul lung, din interiorul careului

’46 Schimbare la Otelul: iese Punosevac si intra Marius Pena

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 PAUZA

’43 Jocul a revenit la normal, fara faze spectaculoase

’36 GOOOOOOL DINAMO! Catalin Munteanu trimite balonul in poarta galatenilor, cu capul, dupa o centrare perfecta a lui Alexe

’34 Meciul a prins viteza. Dinamo este obligata sa iasa la atac

’30 GOOOOOL OTELUL! Un pas gresit facut de elevii lui Ioan Andone; Antal preia pe piept o centrare de pe stanga si il executa pe Balgradean!

’26 Bakaj trage de la marginea careului, insa mult peste poarta lui Grahovac

’20 Meci lipsit de spectaculozitate pana in acest moment

’17 Corner pentru Dinamo. Grahovac retine centrarea

’14 Centrare Salageanu in careu, Balgradean iese si retine de la coltul lung

’11 Pericol la poarta lui Balgradean, Antal este semnalizat corect in offside

‘8 Atac al dinamovistilor, prin Ganea, sutul acestuia ocoleste poarta

‘6 Corner pentru Otelul. A centrat Vigilanti, dar apararea dinamovista a indepartat pericolul din propriul careu

‘3 Bakaj a centrat de pe stanga, in careu, insa galatenii au respins

‘1 A INCEPUT MECIUL!

Ramaneti pe site-ul www.sptfm.ro, pentru a urmari desfasurarea LIVE a meciului, in format text. Partida va fi televizata de postul „Antena 1”.

Echipe:

Otelul: Grahovac – Rapa, Perendija, Sg. Costin, Salageanu – Antal, Filip, Giurgiu, Viglianti, S. Ilie – Punosevac
Antrenor: Dorinel Munteanu;

Dinamo: Balgradean – Diabate, Dr. Grigore, Moti, Barboianu – C. Munteanu, Margaritescu, D. Kone, Bakaj – L. Ganea, M. Alexe
Antrenor: Ioan Andone.