Europa League: Partidele semifinale: Braga – Benfica si Porto – Villarreal

Meciul Spartak Moscova – FC Porto (in tur: 1-5) a avut loc seara devreme.  Arbitrul  Viktor Kassai (Ungaria) a avut o misiune usoara mai ales dupa ce in minutul 28 oaspetii au deschis scorul  franand decisiv elanul gazdelor. In continuare a avut loc un joc bogat in goluri in  care insa moscovitii au fost pe alocuri penibili de slabi. In echipa oaspete a evoluat din minutul 28 si compatriotul nostru Sapunaru. Au marcat: Dziuba (52), Ari (72) pentru gazde, Hulk (28), Rodriguez (45), Guarin (47), Falcao (54), Ruben (89) pentru oaspeti. Scor final: 2-5 (0-2).

O  intalnire cu mult suspens in prima repriza au oferit  PSV Eindhoven si  Benfica Lisabona (in tur 1-4). Dupa mai putin de o jumatate de ora, gazdele au redus doua-treimi din handicapul partidei tur, punand apararea oaspetilor in mare dificultate. Aproape o data cu incheierea primei reprize, oaspetii au reusit sa marcheze, schimband brusc datele problemei si …departand succesul gazdelor. Arbitru: Wolfgang Stark (Germania). Au marcat: Dzsudzsak (17), Lens (25), Luisao (45), Cardozo (63, din penalti).  Scor final: 2-2 (2-1).

Partida Twente Enschede – Villarreal (in tur 1-5) a consemnat finalmente succesul ibericilor, acestia  avand  permanent ostilitatile sub control si  dand astfel gazdelor putine sanse de a inscrie. In ultima jumatate de ora gazdele au evoluat cu un om in minus prin eliminarea lui Tiendalli. Arbitru: William Collum (Scotia). Au marcat: Bajrami (32), Rossi (59, din penalti), Ruben (82, din penalti), Cani (90). Scor final: 1-3 (1-0).

Insfarsit, Sporting Braga – Dinamo Kiev (in tur 1-1) a fost confruntarea care a produs cele mai multe semne de intrebare. De la inceput, echipa din Kiev a fost mai buna, ea a combinat subtil si a avut ocazii, mai ales dupa ce in minutul 30 Braga a ramas in 10 oameni prin eliminarea lui  Cesar dupa un fault  grosolan asupra lui Eremenko. O data cu trecerea timpului s-a instaurat prudenta orice gol putand decide calificarea, gazdele accentuand fireste preocuparea pentru defensiva, la adapostul golului inscris in deplasare. Arbitru: Jonas Eriksson (Suedia). Scor final: 0-0.