FINAL / Astra Ploiesti – Steaua 1-0 / Stelistii, "ingropati" in prelungiri

Cele doua formatii au evoluat modest pe tot parcursul partidei si doar „sclipirea” din prelungiri a lui Mihalache a putut transa soarta acestei intalniri. Apararile si-au facut treaba, insa atacul nu a mers nici de o parte, nici de cealalta. Prima ocazie importanta a aparut abia in repriza a doua, la poarta Astrei, cand Marius Onofras a trimis alaturi dintr-o pozitie excelenta (’55). Primul sut pe spatiul portii a fost in minutul 85, cand Nicolae Dica a tras din afara careului, insa pe directia goalkeeper-ului formatiei gazda. Prahovenii au pus pericol cu adevarat abia in prelungiri, prin Ousmane N’Doye, care a preluat in careu si a sutat la coltul scurt, insa Ciprian Tatarusanu s-a opus, iar aceasta ocazie avea sa preceada reusita lui Mihalache. Fundasul central al Astrei si-a luat inima in dinti in minutul 92 si a tras puternic, din prima, de la aproximativ 25 de metri, scuturand plasa portii formatiei oaspete.

Cu aceste trei puncte, Astra ajunge la cota 34 si urca pe locul al optulea in clasament. Steaua ramane pe pozitia a cincea, cu 40 de puncte, la egalitate cu rivala Dinamo, care a pierdut si ea in aceasta etapa, pe terenul lui SC Vaslui.

Iata desfasurarea partidei:

’90+4 Fluier final al partidei

’90+3 Cartonas galben pentru Alexandru Stan

’90+2 GOOOL Astra !!! Prahovenii inscriu in-extremis pentru trei puncte! Mihalache este cel care a punctat in poarta lui Tatarusanu, cu un sut de la distanta

’90+1 Ocazie mare pentru Astra! Portarul stelist Ciprian Tatarusanu a avut o interventie excelenta la sutul din apropiere al lui Ousmane N’Doye

’90 De la margine se arata trei minute de prelungire

’87 Ultima schimbare la Astra: iese Stratila si intra Radek Oprsal

’86 Cartonas galben pentru Ousmane N’Doye, dupa o intrare asupra lui Banel Nicolita

’85 Goalkeeper-ul Grigore prinde fara probleme un sut expediat pe mijlocul portii de Nicolae Dica din afara careului

’77 Osvaldo Miranda prelungeste pe spate o centrare venita de la Fatai, iar Stratila reuseste sa trimita cu capul de langa Laurentiu Marinescu, insa trimite alaturi de poarta aparata de Ciprian Tatarusanu

’75 Modificare si la Astra: Alexandru Stan ii ia locul in teren lui Tigoianu

’75 Ultima schimbare la Steaua: iese marius Onofras si intra Lucian Burdujan

’70 Stelistii arunca mai multe centrari in careul prahovenilor, insa fie faulteaza in atac, fie portarul Catalin Grigore respinge baloanele care ii cauta pe atacantii „ros-albastri”

’62 Prima modificare la gazde: Tiganusu este inlocuit de Fatai

’62 A doua schimbare la Steaua: iese Eric Bicfalvi (mijlocas la inchidere) si intra Nicolae Dica (mijlocas ofensiv)

’58 Nici Nicolita nu prinde spatiul portii, cu un sut din prima, din marginea careului de 16 metri al echipei gazda

’55 Ocazie mare pentru Steaua! Marius Onofras primeste o minge in fata portii, intr-o pozitie excelenta, insa trimite putin alaturi

’46 Prima schimbare a partidei este efectuata de Sorin Cartu, antrenorul Stelei: iese Valentin Iliev (fundas central) si intra Ricardo Gomes (mijlocas la inchidere). Dupa aceasta modificare, „inchizatorul” Florin Gardos trece in centrul apararii, iar Ricardo isi ia locul in linia mediana, alaturi de Eric Bicfalvi

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza la Ploiesti, acolo unde Astra si Steaua se afla la egalitate, scor 0-0

’37 Banel Nicolita centreaza din corner, iar Marius Bilasco reuseste sa reia, dar trimite mult alaturi de poarta lui Grigore

’27 Portarul Grigore prinde o centrare care il cauta pe Geraldo Alves si care i-a apartinut lui Iasmin Latovlevic

’22 Primul cartonas galben al partidei este incasat de Laurentiu Marinescu

’15 Laurentiu Marinescu trage din intoarcere, din careu, insa aparatorii ploiesteni reusesc sa blocheze

’14 Apararea Astrei are emotii la o minge deviata de Gardos cu capul, dupa o centrare sutata a lui Latovlevici, insa prahovenii scapa cu bine

’10 Goalkeeper-ul gazdelor prinde o centrare trimisa de Bonfim in careu, care l-a depasit pe Marius Bilasco

‘4 Stelistii sunt mai activi in acest inceput de meci. Nicolita este lansat in careu, insa portarul Astrei, Catalin Grigore, ajunge mai repede la minge si

retine

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Astra Ploiesti si Steaua Bucuresti, din etapa a XXV-a a Ligii I

Astra: Grigore – Matel, Mihalache, Goian, Morais – Stratila, N’Doye, Seto, Tiganusu, Tigoianu – Miranda;
Antrenor: Tibor Selymes;

Steaua: Tatarusanu – Bonfim, Geraldo, Iliev, Latovlevici – Nicolita, Gardos, Bicfalvi, Marinescu – Bilasco, Onofras;
Antrenor: Sorin Cartu.