Bundesliga: Bayern isi compromite sansele pentru Champions League

Pana la ultima etapa, la 14 mai, va domni cu siguranta incertitudinea in multe privinte…

Meciul dintre Eintracht Frankfurt si Werder Bremen a fost dominat de prudenta de ambele parti fiind in esenta un joc modest fara veleitati, „foamea de puncte“ fiind evidenta. Am remarcat un echilibru total, Bremen a avut mai multe sanse in prima repriza in timp de finalul a fost dominat clar de gazde care puteau chiar castiga, portarul Wiese a avut insa cateva trei interventii exceptionale in fata lui Gekas. In ultimul moment, neobisnuit pentru Bundesliga, Florian Meyer l-a inlocuit la centru pe arbitrul Felix Brych, bolnav, acesta din urma fiind inca marti arbitrul partidei Real-Tottenham.

Dramatice au fost partidele de sambata. Daca Schalke si Hannover au castigat relativ fara emotii la capatul unor partide pe care le-au dominat in cea mai mare parte, liderul Dortmund a fost pus la grea incercare reusind sa egaleze echipa din Hamburg doar in al doilea minut al prelungirilor. Echipa oaspete a fost in general mai buna, dar a ratat enorm. Remarcabila revenirea lui Freiburg dupa ce a fost condusa cu 0-1 si 1-2, desi a jucat aproape o ora in 10 oameni. Stuttgart si-a inrautatit serios situatia pierzand neasteptat acasa in fata unei concurente directe in disputa pentru evitarea retrogradarii, gratie mai ales slabiciunilor unei aparari visatoare si neatente. Insfarsit, Bayern a avut multa vreme meciul in mana, a ratat insa prea mult, pentru ca o eroare a portarului Kraft, degajare in piciorul adversarului si gol de la circa 40 de metri, sa duca la pierderea unor puncte pretioase care pot compromite calificarea in Champions League.

In meciurile de duminica rezultate asteptate. La Mönchengladbach, Köln a fost KO in 10 minute, ramane de vazut daca aceasta victorie tarzie ii va mai servi „lanternei rosii“. Ocupanta locului secund, Leverkusen nu a lasat mari sperante formatiei din St. Pauli, desi aceasta a luat conducerea, reusind sa rastoarne scorul in decurs de 10 minute. Mai importanta decat victoria este apropierea echipei din Leverkusen la numai 5 puncte de liderul Borussia Dortmund.

Etapa a fost dominata de multa nervozitate si …cartonase. Patru jucatori au vazut rosu: Noveski (Mainz) si Krmas (Freiburg), ambii pentru infractiuni comise ca ultim aparator, Ben Hatira (Hamburg), pentru faulturi repetate, iar Robben (Bayern), pentru insultarea arbitrului dupa fluierul final! Au fost, de asemenea, acordate 34 cartonase galbene.

Stenograma etapei:

Frankfurt – Bremen 1-1 (0-0), Altintop (58, autogol), Fenin (83).
Schalke – Wolfsburg 1-0 (0-0), Jurado (76).
Hamburg – Dortmund 1-1 (1-0), van Nistelrooy (39, penalti), Blaszikowszky (90).
Freiburg – Hoffenheim 3-2 (1-2), Schuster (24), Ibisevic (34, penalti), Babbel (42), Cisse (60, penalti), Butscher (78).
Hannover – Mainz 2-0 (1-0), Ya Konan (45), Pinto (60).
Nürnberg – Bayern 1-1 (0-1), Müller (5), Eigler (60).
Stuttgart – Kaiserslautern 2-4 (2-1), Lakic (17,79), Kuzmanovic (26, penalti), Pogrebnjak (39), Hoffer (68), Rivic (86).
Mönchengladbach – Köln 5-1 (3-1), Arango (29), Reus (34, 39), Novakovic (50), Daems (65, penalti), Nordveidt (67).
Leverkusen – St. Pauli 2-1 (0-0), Takyi (58), Kiessling (66), Bender (77).