Champions League: Victorii pentru ManU si Barcelona

Chelsea – Man. United 0-1 (0-1)

Intalnira a debutat nervos, agitat cu multe faulturi, Drogba si Rooney fiind cel mai mult in atentie. Gazdele au jucat slab,  lipsind un lider care sa dea tonul,  ManU prelund treptat initiativa. A fost suficienta o neatentie a lui Bosingwa si  Giggs s-a debarasat de acesta, a centrat in mijlocul suprafetei de pedeapsa la Rooney complet liber  si acesta a trimis balonul in bara de unde mingea a ricosat in plasa, 0-1. In finalul reprizei, Lampard, Drogba si Torres  a avut mai multe ocazii favorabile dar bara sau Van de Sar in ultima instanta au stat in cale salvator. In repriza secunda echipa in albastru a atacat mai mult dar ocazii clare-clare de gol nu prea a avut. Dupa 8 ani, ManU castiga din nou pe Stamford Bridge…

A marcat: Rooney (24).

Arbitrul Alberto Undiano Mallenco (Spania)  a condus  formatiile:

Chelsea: Cech – Bosingwa (79 Mikel), Ivanovic,  Terry, A.Cole – Ramires, Essien, Lampard, Sirkov (70 Malouda) – Drogba (70 Anelka), Torres;
ManU: Van der Sar – Rafael (17 Nani), Ferdinand, Vidic, Evra – Valencia, Carrick, Park Giggs – Ronney, Hernandez (78 Berbatov).

Barcelona – Sahtior 5-1 (2-0)

Barcelona a luat din start la modul cel mai serios rolul de favorita marcand deja in al doilea minut. O actiune initiata de Messi a pus pe picior gresit intreaga aparare a oaspetilor si Iniesta lansat in adancime a marcat de la numai cativa metri, 1-0. Paradoxal, in urmatoarele 20 de minute echipa mai buna a fost aceea antrenata de Mircea Lucescu care prin Willan si Luis Adriano a avut mai multe ocazii de gol decat formatia gazda ratand in mod repetat egalarea. Si cum se intampla in asemenea situatii, gazdele au marit scorul prin Alves dar actiunea acestuia  a lasat cel putin la prima vedere impresia de ofsaid, 2-0. Meciul a fost definitiv jucat in primele minute din repriza secunda cand in urma unui corner, Pique a sutat de la marginea careului, iar balonul usor deviat s-a strecurat in plasa, 3-0. Au urmat minutele 59-60 in care am vazut doua goluri, la un interval de circa 60 de secunde. Intai a inscris Rakitski din mijlocul careului, 3-1, iar Keita imediat dupa reluare  cu un sut bomba la paianjen de la linia de 16 m, 4-1. Golul lui Xavi a stabilit scorul final si probabil definitiv echipa calificata in semifinale.

Au marcat: Iniesta (2), Alves (34), Pique (53), Rakitski (59), Keita (60), Xavi (86).

Arbitrul Craig Thompson (Scotia)  a condus echipele:

Barcelona: Valdes – Alves, Pique, Busqueta, Adriano (77 Maxwell)– Xavi, Mascherano, Keita – Iniesta (90 Afellay), Villa (70 Pedro), Messi;
b Piatov – Srna, Iscenko,  Rakitski, Rat – Miktarian, Hübschman (83 Eduardo) – Costa, Jadson (70 Fernandihno), Willan (75 Teixeira)– Luis Adriano.