FINAL / Rapid – Gaz Metan 2-1 / Egalitate de puncte de la podium la locul 8

Oaspetii au deschis scorul repede, in minutul 8, cand Parvulescu a profitat de o greseala a „impiedicatului” Candido Costa si a centrat pe jos pentru Cristian Todea, care a punctat cu un sut cu latul, dn marginea careului. Elevii lui Cristian Pustai au jucat ireprosabil timp de 35 de minute, facand un presing agresiv prin care nu i-au lasat pe giulesteni sa lege trei pase mai sus de mijlocul terenului. Sumudica a mutat inspirat atunci cand l-a scos pe gafeurul Costa si l-a introdus pe „dezertorul” Rui Duarte, revenit la lot dupa 80 de zile de absenta nemotivata. Giulestenii au presat insistent in ultimele 10 minute ale reprizei si au fost aproape sa egaleze printr-un autogol al lui Radu Zaharia (’42), la o centrare a lui Herea, insa mingea s-a scurs in corner. In urma acestei lovituri de colt au si reusit sa inscrie pentru 1-1, prin Glauber, la o faza controversata. Lovitura de cap a brazilianului a fost scoasa de dupa linia portii de portarul Plesca, iar mediesenii au protestat vehement la decizia de validare a golului. „Alb-visiniii” au ramas in atac si au continuat sa arunce mingi in careul oaspetilor, iar printr-o astfel de faza au reusit sa preia si conducerea, in prelungirile primei reprize. Nou intratul Rui Duarte a primit o pasa cu calcaiul de la Mihai Roman si a inaltat mingea in careu, iar fundasul mediesean Radu Zaharia a trimis in proprie poarta, dintre Cassio si Herea.

Repriza a doua a pastrat ritmul bun din finalul primului mitan. Fara Sumudica pe banca – eliminat dupa o manifestare extravaganta la golul prin care Rapid a preluat conducerea – gazdele au continuat sa atace, iar Glauber a fost la un pas de „dubla”, in minutul 50, insa Plesca a plonjat si a scos lovitura de cap a sud-americanului. Mediesenii au avut si o bara, la o faza ciudata petrecuta in careul giulestean (’63), insa rapidistii au scapat cu fata curata. „Gazarii” puteau sa dea lovitura pe final, dar Bawab nu a gasit spatiul portii dupa ce l-a driblat de doua ori pe Vladimir Bozovic (’89), iar Dan Roman a ratat incredibil din doar trei metri, desi se afla singur cu poarta goala (’90+1).

Rapidul aduna, astfel, 37 de puncte si egaleaza Gaz Metan Medias, Dinamo si Steaua in clasament, dar se pozitioneaza in fata plutonului, gratie golaverajului mai bun (33-17, fata de 28-21, 48-36, respectiv 28-20). „Feroviarii” ocupa, acum, locul al patrulea in clasament.

Iata desfasurarea partidei:

’90+4 Fluier final al meciului

’90+3 Glauber Berti intarzie sa repuna mingea in joc si incaseaza un cartonas galben, pentru tragere de timp

’90+1 O noua sansa imensa de oaspeti! De aceasta data, Dan Roman a fost cel care nu a prins cadrul portii, cu un sut din vole, la o centrare a lui Eric, din lovitura libera. Fotbalistul intrat in repriza a doua la Gaz Metan se afla singur cu poarta goala, la numai activa metri, insa a trimis alaturi

’89 Ratare mare pentru Gaz Metan! Marcos Antonio a luftat la un balon in apropierea portii rapidiste, iar Bawab a castigat posesia, l-a „ametit” pe Bozovic, insa sutul sau a trecut putin pe langa poarta.

’88 Eric suteaza pe directia lui Bornesu dintr-o lovitura libera din preajma careului

’85 Bawab nu reuseste sa ajunga la un balon trimis cu bolta de Eric de Oliveira, din zona mediana

’83 Apararea Rapidului are probleme la o centrare a lui Alexandru Munteanu, insa rezolva in cele din urma, iar mingea ajunge in bratele portarului Mircea Bornescu

’80 Ultima modificare si la Rapid: iese Mihai Roman, inlocuit de Sorin Frunza

’78 Alexandru Munteanu a tras peste poarta, din interiorulcareului

’76 Portarul oaspetilor, Plesca, intervine excelent si retine un balon sutat de Spadacio, direct din lovitura libera

’72 Ultima schimbare la medieseni: iese Markovic (fundas lateral) si intra Florin Bratu (atacant)

’70 Cartonas galben pentru Olberdam, care a lovit mingea dupa fluierul arbitrului

’63 Bara pentru Gaz Metan! Mingea a fost aruncata in careul giulestean, iar Radu Zaharia a pus o contra la o incercare de degajare a lui Cesinha. Balonul a ricosat in vinclul portii aparate de Mircea Bornescu, apoi a revenit in teren, insa apararea Rapidului a rezolvat, in cele din urma

’61 Modificare si la oaspeti: iese Paul Parvulescu si intra Dan Roman

’60 A doua modificare la Rapid: iese Ovidiu Herea (atacant) si intra Olberdam (mijlocas la inchidere). „Decarul” giulestenilor face gesturi de nemultumire, in timp ce se indreapta catre banca de rezerve. Herea pleaca direct la vestiare

’56 Prima schimbare la Gaz Metan: iese Raul del Campo si intra Bawab

’53 Vladimir Bozovic comite un fault in-extremis la marginea careului si incaseaza un cartonas galben. Daca muntenegreanul nu ar fi intervenit, Alexandru Munteanu ar fi patruns in careu si ar fi scapat singur cu portarul Bornescu

’50 Ocazie pentru Rapid! Glauber a primit o centrare din corner, in mijlocul careului, insa Plesca s-a intins si a scos mingea trimisa de fundasul rapidist catre coltul lung

* Antrenorul Marius Sumudica, „exilat” la Tribuna 0, canta la unison cu galeria Rapidului

’46 Inceputul reprizei secunde

’45+2 Fluier de pauza in Giulesti, unde Rapidul conduce cu 2-1, dupa ce a intors de la 0-1

’45+2 Antrenorul rapidist Marius Sumudica este trimis in tribuna de arbitrul Teodor Craciunescu. Tehnicianul a sprintat frenetic catre galerie si s-a aruncat pe burta in fata suporterilor, dupa golul de 2-1. „Centralul” l-a eliminat, iar Sumudica l-a pupat pe obraz, dupa aceasta decizie, inainte de a urca in tribuna

’45+1 GOOOL Rapid !!! Rapidul preia conducerea pe tabela de marcaj printr-un autogol al lui Radu Zaharia. Mihai Roman a avut o actiune frumoasa pe partea dreapta a atacului giulestean, a pasat cu calcaiul la nou intratul Rui Duarte, care a centrat excelent, in centrul careului. Mingea l-a depasit pe Cassio, iar Radu Zaharia – aflat intre brazilian si Ovidiu Herea – a trimis imparabil in proprie poarta

’45 De la margine se arata doua minute de prelungire

’43 GOOOL Rapid !!! Glauber egaleaza pentru gazde. Fundasul central al „alb-visiniilor” a reluat cu capul o centrare trimisa in sase metri de Mihai Roman, iar portarul Plesca a scos balonul de dupa linia portii

’42 Rapidul este la un pas de egalare, Radu Zaharia fiind la cativa centimetri de autogol. Herea a centrat pe jos, din interiorul careului, iar fundasul oaspetilor a deviat in corner, putin pe langa coltul lung al propriei porti

’40 Ploaie de centrari in careul „gazarilor”, insa apararea oaspetilor respinge sistematic baloanele aruncate, in general, de pe partea dreapta a atacului giulestean

’35 Rapidistii cer gol la o minge sutata pe jos, din lovitura libera, de Juliano Spadacio, insa arbitrii decid ca portarul Plesca a prins balonul pe linia portii

’32 Fundasul oaspetilor, Florin Lazar, incaseaza si el un cartonas galben, intrucat arbitrul Teodor Craciunescu a considerat ca trage de timp

’31 Cartonas galben pentru Nicolae Grigore, dupa un fault tare la mijlocul terenului

’25 Rapidistii construiesc cu greu si nu le merge deloc jocul de pase. Mediesenii preseaza constant si chiar ajung in apropierea careului advers

’20 Prima schimbare a partidei este efectuata de Marius Sumudica, antrenorul Rapidului: iese Candido Costa si intra Rui Duarte, revenit in aceasta saptamana dupa aproape trei luni de absenta de la lot

’19 Ovidiu Herea trage din marginea careului, insa portarul Plesca prinde fara probleme

’16 Portarul rapidist Mircea Bornescu incaseaza primul cartonas galben, din cauza unor proteste la un corner al oaspetilor, urmate de un gest nervos

‘8 GOOOL Gaz Metan!!! Oaspetii deschid scorul in Giulesti prin Cristian Todea. Paul Parvulesu a insistat la o minge protejata de Candido Costa, care s-a impiedicat si i-a lasat mijlocasului mediesean spatiu pe partea sa. Parvulescu a urcat si a centrat in zona iliei de 16 metri, balonul a fost usor deviat de Glauber, insa a ajuns la Todea, care a plasat mingea langa bara, cu un sut cu latul, din cadere

‘3 Gaz Metan are prima actiune periculoasa. Trei jucatori ai oaspetilor au plecat pe contraatac si au ajuns in careu contra doi fundasi rapidisti, insa Candido Costa a respins in corner o centrare expediata de Alexandru Munteanu. Daca mingea l-ar fi depasit pe aparatorul giulestean, Paul Parvulescu ar fi primit mingea singur, intr-o pozitie excelenta

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Rapid Bucuresti si Gaz Metan Medias, din etapa a XXIII-a a Ligii I. Gazdele au lovitura de start

RapidBornescu – Costa, Marcos Antonio, Glauber, Bozovici – M. Roman, Grigore, Spadacio, Cesinha – Herea, Cassio
Antrenor: Marius Sumudica

Gaz Metan: Pleşca – R. Zaharia, Fl. Lazăr, Akaki, Markovic – Al. Muntean, Todea, Hoban, Pîrvulescu – Eric, Del Campo;
Antrenor: Cristian Pustai