"U" Cluj – Dinamo 2-1 / "Sepcile rosii" sunt peste "cainii rosii"

Golurile „sepcilor rosii” au fost inscrise de Claudiu Niculescu (’17) si Nasser Menassel (’73), in timp ce pentru oaspeti a marcat Ionel Danciulescu. Formatia pregatita de Ioan Andone pierde, astfel, sase puncte in acest sezon in duelurile cu Universitatea Cluj, dupa ce a pierdut contra ardelenilor si in tur, pe teren propriu, scor 3-4.

Ex-golgeterul „cainilor”, Claudiu Niculescu, a deschis scorul impotriva fostei sale echipe in minutul 17, cu o lovitura de cap din apropiere, fructificand o centare venita de pe partea dreapta. „Clau-gol” l-a devansat in saritura pe Valerica Gaman, fundasul central adus cu surle si trambite la Dinamo in aceasta primavara si care a bifat primul meci oficial in prima echipa a „ros-albilor”. Djakaridja Kone a fost singurul „caine” care a pus in pericol poarta lui Marius Popa in prima repriza, insa sutul sau din afara careului a fost prea slab ca sa ii puna probleme goalkeeper-ului echipei gazda.

Bucurestenii au iesit cu o alta fata de la cabine, au atacat mai mult si au reusit sa egaleze in minutul 69, prin Ionel Danciulescu, plecat dintr-o pozitie suspecta de offside. Sperantele dinamovistilor nu au durat mult, insa, pentru ca Nasser Menassel a readus gazdele in avantaj in minutul 73, dupa o faza in care apararea oaspetilor a fost extrem de nesigura. „Cainii” acuza si o serie de greseli de arbitraj ale „centralului” Alexandru Tudor, totul culminand cu un hent si un fault trecute cu vederea la faza celei de-a doua reusite a gazdelor.

Universitatea Cluj a terminat meciul in 10 oameni, dupa eliminarea lui Mendy, care a primit doua cartonase galbene si a fost trimis mai devreme la vestiare. Elevii lui Ioan Andone nu au mai reusit sa revina, insa, iar „sepcile rosii” castiga, astfel, sase puncte in acest sezon din intalnirile cu Dinamo.

„U” Cluj: Popa – Buhus, Abrudan, Pele, Mendy – Delgado, Nasser, Bostina, Cojocnean – Claudiu Niculescu, Machado;

Dinamo: Dolha – Barboianu, Gaman, Grigore, Diabate – Rubio, Kone, Patrascu, Alexe – Danciulescu, Ganea.