Dinamo – Targu Mures 4-1 / Recital "alb-rosu" in Soseaua Stefan cel Mare

Golurile „cainilor” au fost marcate de Liviu Ganea (’28), Gabriel Torje (’45, ’65) si Ionel Danciulescu (’69). Atacantul dinamovist Liviu Ganea a inscris si in proprie poarta, marcand golul „de onoare” al oaspetilor (’77).

Oaspetii au inceput bine meciul, iar in primele secunde chiar le-au dat emotii dinamovistilor, insa Dolha a fost atent si a evitat primirea golului. Targmuresenii s-au stins repede, iar terenul parca s-a inclinat catre poarta lor, unde goalkeeper-ul Stetca a amanat cat a putut deschiderea scorului. Golul a venit, insa, in minutul 28 cand Liviu Ganea a punctat cu un sut puternic din careu, dupa ce s-a descotorosit de adversarul direct. Gabriel Torje a inscris chiar inaintea pauzei cu un sut excelent dintr-o lovitura libera de la aproximativ 30 de metri.

Arbitrul Ionel Ivan l-a iertat pe Cosmin Moti de un cartonas rosu, in minutul 40, la o intrare foarte dura asupra lui Rus. „Centralul” i-a aratat doar „galben” fundasului central al lui Dinamo, care a scapat de o eliminare la scorul de 1-0, care ii putea costa scump pe „ros-albi”.

Micutul Torje a reusit „dubla” dupa pauza, cand a inscris cu capul, la o faza in care apararea formatiei antrenate de Ioan Ovidiu Sabau a fost cel putin visatoare (’65). Danciulescu a facut 4-0 in minutul 69, cand a marcat din situatie de „unu la unu” cu portarul lui FCM Targu Mures, iar tabela a fost inchisa de Liviu Ganea, cel care a si deschis scorul, acesta trimitand in proprie poarta, cu capul, o minge centrata in careul dinamovist (’77).

„Cainii rosii” aduna, astfel, 37 de puncte si urca pe locul al patrulea in clasament, depasind rivalele bucurestene Rapid si Steaua. Dinamo se afla la 11 puncte de liderul Otelul Galati.

Echipe:

Dinamo: Dolha – Barboianu, Moti (’84 Mehmedovic), Grigore, Diabate – Torje (’76 Bakaj), Kone (’73 Margaritescu), Patrascu, Alexe – Danciulescu, Ganea;
Antrenor: Ioan Andone

FCM: Stetca – Szilagyi, Bruno Fernandes, Iencsi, Munteanu – Astafei, Dan, Ba (’46 Zaharia), Rus (’47 Vartic) – Didi (’69 Ruiz), Vasilache;
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau