Otelul – "U" Cluj 3-0 / Galatenii revin in fotoliul de lider dupa o victorie in stil mare

„Otelarii” cazusera pe locul al doilea dupa victoria de vineri a Politehnicii Timisoara, insa acum au refacut diferenta de doua puncte dintre ei si formatia banateana. Gabriel Paraschiv a deschis scorul in minutul 23, cu un sut frumos din centrul careului. 1-0 a fost si scorul la pauza, insa recitalul liderului a continuat si in repriza a doua. Gabriel Giurgiu a facut 2-0 in minutul 53, cu un sut puternic, de la aproximativ 20 de metri, iar Cornel Rapa a inchis tabela cu un gol marcat din apropierea portii ardelene (’70).

Oaspetii au ramas si in inferioritate numerica in minutul 71, cand arbitrul Robert Dumitru l-a eliminat pe Ascoli, dupa o lovitura fara minge aplicata lui Gabriel Viglianti, la faza in care liderul a marcat al treilea gol.

Otelul urca, din nou, in fotoliul de lider si mentine diferenta de doua puncte care o separa de Politehnica Timisoara, ocupanta locului al doilea.

Otelul: Grahovac – Râpă, Perendija, Costin, Sălăgeanu – Neagu, Giurgiu – Iorga, Viglianti, Ilie – Paraschiv;
Antrenor: Dorinel Munteanu

„U” Cluj: Popa – Buhuş, Pele, Abrudan, Ascoli – Păcurar, Nasser, V. Gheorghe, Cristea – Voican, Machado;
Antrenor: Ionut Badea