FINAL / Steaua – SC Vaslui 1-1 / Indecis

Cele doua formatii si-au impartit ocaziile in prima repriza, fiecare ratand mai multe sanse la poarta adversa. La pauza, tabela arata ca la inceput, 0-0, dar jocul a aratat bine pe teren, acolo unde jucatorii celor doua combatante s-au zbatut pentru a face un meci demn de statutul de „derby al etapei”. Gazdele au avut cele mai mari oportunitati de gol, la o centrare marca Nicolita, respinsa in-extermis de Canu (’25) si la incursiunea lui Bilasco, urmata de sutul lui Surdu, respins de Kuciak in fata si continuat cu o reluare aiurea a lui Szekely, dintr-o pozitie avantajoasa (41).

La reluare, „ros-albastrii” s-au aruncat catre poarta oaspetilor si au pus o presiune crescanda, iar Banel Nicolita a deschis scorul in minutul 51, dupa o cursa de exceptie. Jocul s-a echilibrat dupa aceasta reusita, icar atiunile ofensive au aparut mai greu. Golul egalarii a venit in urma unei faze fixe, in minutul 80, cand Adailton a sutat senzational dintr-o lovitura libera de la 20 de metri, usor lateral dreapta, fara sperante pentru Tatarusanu. Meciul a avut si o pauza de 10 minute pe final, fortata de niste probleme ale nocturnei de la stadionul din Bulevardul Ghencea. „Centralul” Istvan Kovacs a „dres” timpul de joc cu 12 minute de prelungiri, insa niciuna dintre cele doua echipe nu a mai reusit sa marcheze pentru cele trei puncte. Jucatorii s-au zbatut, insa nu au mai reusit sa puna cu adevarat in pericol portile adverse.

In urma acestui rezultat, SC Vaslui isi pastreaza locul al treilea din clasament, cu 40 de puncte, insa se distanteaza la opt puncte de liderul Otelul Galati si la sase de locul al doilea, ocupat de Politehnica Timisoara. Steaua coboara o pozitie fata de etapa trecuta, ocupand acum locul al cincilea, cu 36 de puncte.

Iata desfasurarea partidei:

’90+12 Fluier final al meciului

’90+11 Marius Bilasco executa o lovitura libera la poarta vasluienilor, mingea trece de zid, insa portarul Kuciak plonjeaza si retine

’90+7 Acelasi Kuciak retine excelent o centrare buna a lui Nicolita, care il avea ca destinatar pe Bilasco

’90+5 Marius Onofras este lansat pe un contraatac rapid si suteaza de la 20 de metri, insa Kuciak este pe minge si prinde

’90 De la margine se arata 12 minute de prelungire

* Jocul se reia dupa 10 minute

’82 Arbitrul Istvan Kovacs opreste jocul pentru cateva minute, pentru ca nocturna de pe stadionul Ghencea da semne de defectiune. „Centralul” se consulta cu observatorul partidei si il pune sa consemneze in raport problemele

’81 Ultima modificare si la Steaua: iese Romeo Surdu si intra Marius Onofras

’80 GOOOL Vaslui !!! Adailton readuce egalitatea pe tabela de marcaj cu un sut exceptional din lovitura libera, de la aproximativ 20 de metri. Brazilianul a trimis excelent cu piciorul stang, peste zid, fara sperante pentru portarul Ciprian Tatarusanu

’78 Ultima schimbare la Vaslui: iese Jivko Milanov, inlocuit de Silviu Balace

’78 Cartonas galben pentru Nemanja Milisavlijevic

’73 Bilasco este lansat lung si este scapat din marcaj de fundasii centrali ai Vasluiului, insa portarul Dusan Kuciak iese din careu si reuseste sa respinga din fata „varfului” stelist

’71 Modificare si la Vaslui: iese Stanislav Genchev si intra Nemanja Milisavlijevic

’63 A doua schimbare la Steaua: iese Janos Szekely, inlocuit de Iasmin Latovlevici

’60 Cartonas galben pentru Ricardo, dupa un fault in saritura la Yero Bello

’58 Prima schimbare la Vaslui: iese Alejandro Campano si intra Yero Bello

’54 Lucian Sanmartean este si el avertizat cu un „galben”, pentru o piedica pusa lui Nicolita, la centrul terenului

’53 Cartonas galben pentru Janos Szekely

’51 GOOOL Steaua !!! Banel Nicolita deschide scorul in Ghencea. Mijlocasul „ros-albastrilor” a primit in centru, la aprioximativ 35 de metri de poarta adversa, a dat mingea pe langa David Rivas si l-a depasit in viteza, a patruns in careu si a punctat cu un sut liftat, la coltul lung

’49 Acelasi Romeo Surdu ratea o noua ocazie importanta pentru gazde, insa trimite mult peste poarta

’47 Mihai Radut se vede rapid in jocul Stelei si creaza o ocazie la poarta Vasluiului, pasandu-i din prima lui Surdu, la marginea careului advers. Sutul atacantului s-a dus catre coltul lung, insa portarul Kuciak a fost atent si a retinut cu siguranta

’46 Prima schimbare a partidei este efectuata de Sorin Cartu, antrenorul Stelei: iese Eric Bicfalvi si intra Mihai Radut

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza in Ghencea, acolo unde Steaua Bucuresti si SC Vaslui se afla la egalitate, scor 0-0

’41 Ratare mare a Stelei! Portarul vasluienilor, Dusan Kuciak, apara foarte bine un sut al lui Romeo Surdu, mingea ajunge la Szekely, insa acesta rateaza executia si trimite mult alaturi

’38 Vasluienii au un atac „legat”, iar Wesley il deschide pe Campano in marginea careului, dar Tatarusanu respinge sutul acestuia

’30 Paul Papp incaseaza primul cartonas galben al meciului

’25 Ocazie mare pentru Steaua! Banel Nicolita a centrat pe jos, din partea dreapta, insa Bilasco a trecut pe langa minge, iar „capitanul” vasluienilor, Gabriel Canu, a respins din fata luji Szekely, din sase metri. Aparatorul oaspetilor a intervenit excelent, exista si riscul sa inscrie un autogol din acea pozitie

’23 Gazdele reusesc un atac rapid, iar Janos Szekely primeste in careu, dribleaza scurt un adversar si trage, insa trimite peste poarta

’21 Stelistii au facut pasul inapoi, iar „galben-verzii” prind curaj si se avanta in atac prin Wesley Lopes, insa brazilianul rateaza sutul si trimite alaturi de poarta, de la aproximativ 20 de metri

’19 Vasluienii centreaza pe jos, iar fundasul stelist Brandan respinge cu greu din fata lui Campano, la sase metri de poarta lui Tatarusanu

’18 Steaua ataca mai mult, insa aparatorii echipei oaspete resping centrarile trimise des de „ros-albastri” in careul vasluian

’10 Portarul oaspetilor, Dusan Kuciak, nu are probleme in a retine un balon trimis slab cu capul de Romeo Surdu

‘8 Jocul se muta in celalalt careu, acolo unde atacantul stelist Marius Bilasco trimite pe langa poarta, din centrarea lui Pablo Brandan

‘6 „Galben-verzii” au prima ocazie a meciului, insa sutul lui Adailton, de la peste 20 de metri, trece alaturi de poarta Stelei

‘5 Gazdele sunt mai prezente in joc in acest inceput de meci, insa vasluienii se apara atent si incearca sa plece la atac cu mingi lungi

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Steaua Bucuresti si SC Vaslui, din etapa a XXII-a a Ligii I

Steaua: Tătăruşanu – Bonfim, Gardoş, Geraldo, Brandan – Nicoliţă, Bicfalvi, Ricardo, Szekely – Surdu – Bilaşco;
Antrenor: Sorin Cartu

Vaslui: Kuciak – Papp, Canu, Rivas, Milanov – Campano, Genchev, R. Costin, Sînmărtean – Wesley, Adailton
Antrenor: Viorel Hizo

In tur, Steaua a invins cu 3-0 pe terenul vasluienilor, in vremea cand scandalul cu antrenorul Lopez Caro era in toi la gruparea moldava. Formatia patronata de Adrian Porumboiu a crescut mult de atunci si chiar ocupa un loc pe podium de o buna bucata de vreme, pastrand chiar sanse reale la castigarea titlului. Inaintea acestei runde, vasluienii se aflau la sase puncte in spatele liderului Otelul si la patru de locul al doilea, ocupat de Politehnica Timisoara.